Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy kryzysowi na Morzu Azowskim towarzyszyły ataki hakerskie przeprowadzone przez Rosjan?

 Czy kryzysowi na Morzu Azowskim towarzyszyły ataki hakerskie przeprowadzone przez Rosjan?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Grupa wywiadowcza ds. zagrożeń cybernetycznych Stealthcare donosi, że doszło do wykrycia przez jej specjalistów cyberataków dokonanych przez rosyjskie wojska przeciwko ukraińskiej armii oraz instytucjom rządowym.

Czy kryzysowi na Morzu Azowskim towarzyszyły ataki hakerskie przeprowadzone przez Rosjan?

Poprzedziły one agresję rosyjską, a także miały miejsce już w trakcie operacji na Morzu Azowskim.

W jaki sposób doszło do cyberataków?

Hakerzy posłużyli się nielegalnymi metodami, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji, które miały ułatwić przebieg zaplanowanej operacji. Eksperci Stealthcare dowiedli, że w nielegalnie działania były zaangażowane dwie rosyjskie grupy hakerskie – Carbanak oraz Gamaredon. Pierwsza z nich przeprowadziła akcję phishingową, posługując się w tym celu zafałszowanymi e-mailami. Dostarczali przedstawicielom ukraińskiego rządu wiadomości zawierające dokument PDF z linkami. Po ich kliknięciu przez odbiorców wiadomości, hakerzy mogli przechwycić dane oraz przejąć kontrolę nad komputerami. Uzyskali dostęp do informacji dotyczących m.in. ukraińskiej polityki morskiej i zagranicznej. Specjaliści grupy wywiadowczej Stealthcare nie zdradzili jednak, które jednostki stały się ofiarami cyberataków.

Cyberataki zostały również przeprowadzone przez grupę hakerską Gamaredon. W celu przejęcia poufnych informacji, cyberprzestępcy posłużyli się złośliwą aplikacją Pterod. Umożliwia ona zaimplementowanie tzw. „tylnych drzwi” na komputerach z systemem operacyjnym Windows. Oprogramowanie ma za zadanie rejestrować dane systemowe, a następnie w sposób cykliczny dostarczać je na serwery kontrolowane przez hakerów.

Ponowny cyberatak po przejęciu ukraińskim statków

Zgodnie z informacjami podanymi przez przedstawicieli Stealthcare, hakerzy z grupy Carbanak ponowili cybernetyczne ataki 26 listopada, kiedy doszło do przejęcia ukraińskiej floty oraz uwięzienia marynarzy. I tym razem posłużyli się metodą phishingową; chcieli w ten sposób przechwycić treść wiadomości e-mailowych oraz kolejny raz uzyskać dostęp do danych ukraińskiej armii, a także instytucji władzy państwowej.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowe, aktualne zdjęcia polskich miast w Google Street Następny artykuł ›Uwaga na SMS o długu skarbowym - to kolejne oszustwo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się