Portal bezpiecznego e-biznesu

Certyfikacja podatkowa – zadbaj o poprawność rozliczeń podatkowych

 Certyfikacja podatkowa – zadbaj o poprawność rozliczeń podatkowych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Dynamiczne zmiany przepisów podatkowych oraz zasad, które kształtują relacje podatników z administracją podatkową sprawiają, że zachowanie bezpieczeństwa podatkowego można śmiało uznać za nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców. Podatnicy przekazują administracji swoje dane finansowe za pośrednictwem jednolitego pliku kontrolnego. Dzięki temu, dane największych podatników są podawane do informacji publicznej. Żeby pomóc przedsiębiorcom zachować bezpieczeństwo podatkowe, tworzone są różnego rodzaju rozwiązania, jak Program Certyfikacji Podatkowej EY.

Certyfikacja podatkowa – zadbaj o poprawność rozliczeń podatkowych

Jednolity plik kontrolny – podstawa Standardu Podatkowego

Standard Podatkowy to metodologia badania rozliczeń i procedur podatkowych firm, jednolita dla wszystkich przedsiębiorstw. Metodologia jest tworzona na bazie międzynarodowych rozwiązań w zakresie programów certyfikacji, a także doświadczeń związanych z analizą rozliczeń podatkowych firm. Ważną cechą Standardu Podatkowego jest jego niezmienność. Zawsze przeprowadza się go według tej samej metodologii, jedynie sposób działania jest dostosowywany do skali oraz specyfiki działalności firmy (nigdy nie jest zmieniany na żądanie klienta). Dzięki takiemu działaniu, przedsiębiorstwa otrzymują obiektywną opinię na temat tego, czy poprawnie prowadzą rozliczenia podatkowe. Jakie elementy obejmuje Standard Podatkowy?

  • Jednolity plik kontrolny

Analiza pod kątem poprawności technicznej, merytorycznej oraz spójności wewnętrznej.

  • Weryfikacja kontrahentów

Analiza kontrahentów pod kątem ewentualnego uwikłania w proceder wyłudzania VAT.

  • CIT i VAT

Analiza przeprowadzana na bazie prób, dobieranych w zależności od skali działalności przedsiębiorstwa oraz branży, w której funkcjonuje. Wyjątek stanowią obszary rozliczeń traktowane jako wrażliwe, które są badane metodą pełną.

  • Ceny transferowe

Analiza, która ma na celu formalne sprawdzenie poprawności i kompletności dokumentacji, ale też prawidłowości rozwiązań, które są stosowane podczas wycen transakcji.

  • Procedury podatkowe

Analiza stosowanych procedur za pomocą ankiety lub sprawdzenie ich kompletności i testowanie faktycznego stosowania.

Certyfikacja Podatkowa – do kogo jest skierowana?

Program certyfikacji podatkowej jest przeznaczony dla:

  • firm – dla których stanowi gwarancję rzetelności rozliczeń podatkowych. To opcja przydatna zarówno przy współpracy z kontrahentami, jak i podczas wszelkiego rodzaju procesów kontrolnych.
  • zarządów – którym daje poczucie bezpieczeństwa w kwestii odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe.
  • przedsiębiorców – dla których liczy się komfort zabezpieczenia poprawności tak samo procesów, jak i rozliczeń podatkowych.

Rozliczenie podatku VAT – jak je poprawnie wykonać?

Firmy, zarządy czy przedsiębiorstwa, które chciałyby upewnić się, że ich procesy podatkowe zostały odpowiednio skonstruowane, mogą skorzystać z Programu Certyfikacji Podatkowej EY: https://www.ey.com/pl/pl/services/tax/ey-program-certyfikacji-podatkowej. To nic innego, jak przygotowany w kompleksowy sposób, audyt procesów i rozliczeń podatkowych, które są rozpatrywane pod kątem merytorycznym. Przejście przez procedurę, umożliwia trafna diagnozę funkcji podatkowej oraz pomaga ograniczyć ryzyko. Program jest podzielony na 6 poziomów. Wszystko po to, by jak najlepiej dopasować go do stopnia skali działania firmy. Co ważne, podczas przeprowadzania badań, obowiązuje wystandaryzowana ścieżka audytu. To sprawia, że firmy uzyskują rzetelne i obiektywne wyniki badania.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWnioskujesz o wizę? Uważaj co wrzucasz w social media Następny artykuł ›Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się