Portal bezpiecznego e-biznesu

Brak zasiłku z powodu nieopłacenia składek ZUS!?

 Brak zasiłku z powodu nieopłacenia składek ZUS!?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Tarcza antykryzysowa dała przedsiębiorcom możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS. Ci, którzy skorzystali z tego zwolnienia, mogą jednak poczuć się nieco rozgoryczeni, bo jeśli w tym samym czasie ubiegali się o takie zwolnienie oraz złożyli wniosek o zasiłek chorobowy czy opiekuńczy- ZUS może wydać decyzję odmowną. Dlaczego? Bo nie opłacili składek, których... płacić nie musieli.
Brak zasiłku z powodu nieopłacenia składek ZUS!?

Przedsiębiorcy, którzy chcieli skorzystać z zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, a którzy jednocześnie złożyli wniosek o zwolnienie na zasadzie umorzenia składek ZUS za okres od marca do maja 2020 roku mogą otrzymać decyzje odmowne. Powód? Nieopłacenie składek ZUS i wypadnięcie z ubezpieczenia chorobowego. To samo nieopłacenie składek ZUS jest jednocześnie warunkiem do uzyskania zwolnienia ze składek. I to właśnie kuriozum tej całej sytuacji polegające na tym, że nie płacąc składki ZUS z jednej strony spełniliśmy jedno z kryterium skorzystania ze zwolnienia z ich opłacania, z drugiej pozbawiliśmy się właśnie możliwości uzyskania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Przynajmniej takie jest rozumowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo przepisy mówią zupełnie co innego.

Art. 31 zo ustawy zwanej Tarczą Antykryzysową jednoznacznie wskazuje, że mimo złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorcy i osoby z nim współpracujące zachowują prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli podlegały ubezpieczeniu chorobowemu na dzień 1 lutego 2020 r. Powstaje pewnego rodzaju fikcja polegająca na tym, że mimo że nie musieliśmy płacić składek za okres marzec- maj, to i tak jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, co jest warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń z ZUS.

Jeżeli na dzień 1 lutego 2020 roku byliśmy zgłoszeni do dobrowolnej składki chorobowej, a dodatkowo terminowo regulowaliśmy dotychczasowe zobowiązania względem ZUS, to nie ma mowy o tym, aby odmówić prawa do takiego zasiłku. za okres, w którym składek nie płaciliśmy bo byliśmy z nich zwolnieni.

Problem był już wprawdzie wcześniej poruszany i wtedy Rzecznik ZUS tłumaczył się błędem systemu, który miał zostać naprawiony i w pierwszej kolejności miały być rozpatrywane wnioski o zwolnienie ze składek ZUS, a w drugiej dopiero wnioski o przyznanie zasiłków ale jeżeli, w ciągu tygodnia pojawia się u mnie kolejny klient z decyzją odmowną wypłaty zasiłku, to znaczy że problem ten nie został zażegnany i trwa nadal. Co zatem zrobić? Rzecznik ZUS zapewniał, że w przypadku rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z ZUS - który to wniosek nie został rozpoznany przed wydaniem odmowy przyznania zasiłku – zasiłki zostaną wypłacone bez konieczności składania odwołań. Jeżeli natomiast ma być tak, jak z tym naprawieniem błędu o którym zapewnił ZUS, to radziłabym jednak mimo wszystko wziąć sprawy w swoje ręce i samemu złożyć odwołanie od takiej decyzji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszuści podszywają się pod Decathlon Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się