Portal bezpiecznego e-biznesu

Blokowanie stron z nielegalną działalnością finansową. Kolejne ograniczenia w polskim Internecie.

 Blokowanie stron z nielegalną działalnością finansową. Kolejne ograniczenia w polskim Internecie.

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Komisja Nadzoru Finansowego ma zostać wyposażona w nowe uprawnienia, które umożliwią jej walkę z nielegalną działalnością finansową obecną w sieci.
Blokowanie stron z nielegalną działalnością finansową. Kolejne ograniczenia w polskim Internecie.

Jak podają eksperci z WirtualneMedia.pl, zgodnie z projektowanymi przepisami KNF będzie miał prawo do blokowania stron internetowych, co do których zachodzą podejrzenia o prowadzenie nielegalnej działalności finansowej.

Obecnie opracowywane są przepisy nowelizujące ustawę o nadzorze finansowym, dzięki którym KNF ma uzyskać nowe i większe uprawnienia. Jeśli przepisy wejdą w życie, to KNF dołączyłaby do grona instytucji, które miałyby możliwość podejmowania decyzji o zamknięciu określonych stron internetowych. Jest to kolejny element polityki mocno ingerującej w wolność wypowiedzi w sieci. Czy środki zostało dobrane odpowiednio do zaistniałego problemu? Część ekspertów alarmuje, iż jest to zbyt duże ograniczenie i daleko idąca ingerencja instytucji państwowych, w stosunku do potrzeb, a niektórzy wręcz mówią o możliwości internetowej cenzury.

Proces legislacyjny dotyczący zmian w przepisach o nadzorze finansowym dobiega końca. Należy spodziewać się uchwalenia nowelizacji z obecnie przygotowywanym kształcie, zatem jest bardzo prawdopodobne, iż Komisja Nadzoru Finansowego zostanie wyposażona w bardzo silne dodatkowe uprawnienia.

Komisja wydała oficjalny komunikat, w którym wyjaśnia dlaczego wprowadzane są nowe rozwiązania dotyczące blokad stron internetowych. Z oświadczenia możemy dowiedzieć się, iż podobne uprawnienia posiadają także inne polskie instytucje jak np. Ministerstwo Finansów, które podjęło walkę z nielegalnymi stronami hazardowymi. W uzasadnieniu KNF podaje również przykład Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, której przysługuje prawo do blokady stron internetowych podejrzanych o prowadzenie działalności przestępczej.


Wszystko wskazuje na to, iż wprowadzane zmiany są elementem, jak się wydaje, większej i spójnej polityki bezpieczeństwa w sieci, prowadzonej przez władze. Dzięki temu, następna instytucja państwowa uzyskałaby możliwość podejmowania decyzji o blokowaniu określonych treści dostępnych dla polskich internautów. Przypominamy, iż poza Ministerstwem Finansów oraz ABW, również Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zostanie wyposażony w prawo do blokowania stron internetowych na mocy nowych regulacji Unii Europejskiej.

Nie znamy dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów, które nadają dodatkowe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Autorzy projektu podkreślają, iż celem wprowadzenia zmian w nadzorze finansowym, jest ochrona polskich odbiorców przed oszustwami finansowymi dostępnymi w sieci. Odmiennego zdania jest część środowiska internetowego, które uważa, iż jest to tak naprawdę kolejny element ograniczenia wolności wypowiedzi i ograniczenia w korzystaniu z sieci przez władze państwowe, a skuteczność przyjętego rozwiązania jest dla niektórych wątpliwa.

Eksperci alarmują, iż procedowane właśnie rozwiązania nie będą prawdopodobnie spełniały swojej roli, a blokadę strony będzie można łatwo obejść, ponieważ nielegalna usługa może zostać otwarta pod innym adresem.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułSprzedaj nietrafiony prezent na Allegro.pl! Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się