Portal bezpiecznego e-biznesu

Bezprzewodowe klawiatury na celowniku hakerów

 Bezprzewodowe klawiatury na celowniku hakerów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Do zdobywania danych wykorzystuje się liczne metody. Hakerzy jednak najczęściej używają malware i trojanów wykradających informację. Rzadko jednak wspomina się, iż do tego celu mogą również służyć bezprzewodowe akcesoria, np klawiatury, który są podstawowym elementem wyposażenia komputerów czy telewizorów typu smart tv.
Bezprzewodowe klawiatury na celowniku hakerów
Klawiatura bezprzewodowa zapewnia użytkownikom większy komfort oraz ułatwia korzystanie z urządzenia. Jak się okazuje akcesoria te nie są pozbawione wad, a wręcz stanowią pewnego rodzaju ryzyko utraty danych. Dają one hakerom okazję przejęcia haseł dostępu oraz pozostałych istotnych informacji.

Jak podają media specjaliści od zabezpieczeń odkryli, że w klawiaturach bezprzewodowych sygnowanych przez m.in. HP, Toshiba, Kensington, Insignia, Radio Shack, Anker, General Electric, występuje ryzyko podsłuchu. Niebezpieczeństwo polega na tym, iż haker może powziąć wiedzę o tym, co robimy, gdzie kupujemy w sieci i w czym płacimy. Będzie mógł bez większych problemów zawładnąć komunikacją pomiędzy klawiaturą oraz naszym komputerem, zdobywając m.in. hasła dostępu do naszych usług (konto bankowe, konto w portalu aukcyjnym) lub numer karty płatniczej wpisywany podczas zakupów w internetowych sklepach.

Powyższe ryzyko zostało odkryte przez Marca Newlina z firmy Bastille Networks, który znalazł lukę poprzez osobiste testowanie bezprzewodowych klawiatur. Aż 8 z nich nie było wyposażone w szyfrowanie komunikacji, zatem każdy wciśnięty klawisz przesyłany jest otwartym tekstem, co osobie z odpowiednią wiedzą techniczną pozwala go bez trudu odczytać. Mimo iż Newlin poinformował producentów testowanych klawiatur o rezultatach testów, to żadna z tych firm nie podjęła jeszcze żadnych kroków, aby poprawić swoje błędy.

W związku z tym, jeżeli tylko jest taka możliwość, korzystajmy z tzw. klawiatur ekranowych, które są wyświetlane w trakcie np. wpisywania haseł. Złośliwe oprogramowanie trudniej rozszyfrowuje znaki wprowadzone z klawiatury ekranowej niż te, wpisane na klawiaturze tradycyjnej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUsuwane czaty w WhatsApp pozostają w pamięci telefonu. Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się