Portal bezpiecznego e-biznesu

Ataki rosyjskich hakerów na polskie instytucje

 Ataki rosyjskich hakerów na polskie instytucje

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Nieodłącznym elementem współczesnych konfliktów jest rywalizacja w cyberprzestrzeni. Nie po raz pierwszy od zaognienia sytuacji na linii NATO–Rosja mamy do czynienia z próbami zakłócenia funkcjonowania europejskich systemów informatycznych. W ostatnich dniach doszło do kolejnego takiego wydarzenia, a mianowicie ataku hakerskiego skierowanego na duże polskie podmioty gospodarcze, m.in. PZU czy GPW. Przyznają się do niego rosyjscy hakerzy, choć brak jednoznacznego potwierdzenia ze strony poszkodowanych.
Ataki rosyjskich hakerów na polskie instytucje

„W związku z problemami technicznymi informujemy, że mogą występować czasowe zakłócenia w dostępie do serwisów informacyjnych Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: gpw.pl, newconnect.pl, gpwcatalyst.pl, tge.pl, gpwbenchmark.pl, 4Brokernet, bondspot.pl. Zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ciągłości działania serwisów informacyjnych GK GPW” – taką informację przekazała GPW za pośrednictwem swojej strony.

Dzięki sprawnej reakcji administrujących samo wydarzenie nie miało wpływu na notowania. Sama GPW zapewnia, że wszelkie transakcje oraz funkcjonowanie serwisów pozostały niezagrożone. Nie zostały również potwierdzone doniesienia odnośnie odpowiedzialności za atak, który przypisali sobie właśnie hakerzy pochodzący z Rosji.

Jak wcześniej wspomniano, w ostatnim czasie zaatakowanych zostało o wiele więcej podmiotów. Kolejnym z nich jest m.in. PZU, w którym znaczą ilość udziałów posiada Skarb Państwa. "Dziś rano miał miejsce atak cybernetyczny na systemy IT PZU. Sytuacja jest monitorowana, systemy na bieżąco są przywracane do pełnej funkcjonalności. W najbliższych dniach może wystąpić spowolnienie działania niektórych aplikacji" – relacjonuje za pomocą twittera Grupa PZU. Brak do tej pory informacji odnośnie rzeczywistych szkód i zagrożeń spowodowanych atakiem, niemniej jednak wieści te mogą budzić niepokój.

Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOgromny zwrot z Baltic Pipe to bujda! Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się