Portal bezpiecznego e-biznesu

Aresztowania osób związanych z serwisem sknerus.pl

 Aresztowania osób związanych z serwisem sknerus.pl

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W wyniku śledztwa w sprawie oszustw dokonywanych przez jeden ze znanych serwisów aukcyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego, a także za pranie przez nich brudnych pieniędzy zostały zatrzymane dwie osoby. Z badań śledczych wynika, że oszustwa mogły przynieść zyski osiągające niebotyczną sumę ponad 16 mln złotych.

Aresztowania osób związanych z serwisem sknerus.pl

Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, która poinformowała w piątek o zatrzymaniu przez policję z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dwóch osób które związane są z działalnością serwisu aukcyjnego. Podejrzanym przeszukano mieszkania, a także skrytki depozytowe, gdzie odnaleziono m.in. sztabki złota, środki finansowe w wysokości ponad 2 mln euro oraz kilka milionów złotych. W toku śledztwa ustalono, że uzyskanie takich kwot było możliwe, ponieważ uczestnicy aukcji, aby wziąć w niej udział obowiązani byli do uiszczenia odpowiedniej wpłaty, a ponadto po założeniu konta w serwisie, licytujący musiał wykupić uprawnienia do podbijania ceny, tzw. „bidy”, które w toku licytacji bezpowrotnie przepadały.

Wszystko to powodowało, że uczestnicy za wszelką cenę usiłowali wylicytować przedmiot aukcji, co okazywało się albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe, ponieważ z obliczeń śledczych prawo do zakupu oferowanego produktu na ponad 47 tysięcy licytujących, uzyskało zaledwie 10 osób.

Nie więcej niż 30 osób, widząc niemożność wygrania licytacji, skorzystało z opcji +kup teraz+ – płacili zatem pełną cenę towaru, a dodatkowo ponosili wydatki na zakup uprawnień do podbijania ceny. Jedynie część osób zakupione produkty faktycznie otrzymało – poinformowała PK.

Dodatkowo administrator serwisu tworzył wirtualne konta posiadające nieograniczoną ilość „bidów”, co pozwalało na podbijanie i zwiększanie ceny przedmiotu i oszukiwanie licytujących.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty doprowadzenia kilkudziesięciu tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy, ale mężczyznom grozi nawet do 15 lat więzienia.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAtak phishingowy na PayPal, absurdalne żądania uwierzytelniania! Następny artykuł ›Kara za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się