Portal bezpiecznego e-biznesu

Areszt dla prezesa firmy wynajmującej smartfony

 Areszt dla prezesa firmy wynajmującej smartfony

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
ABW zatrzymało, a sąd tymczasowo aresztował prezesa firmy, która wynajmowała smartfony i inne urządzenia elektroniczne, sugerując klientom, je kupują. Mężczyźnie postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych, które naraziły Skarb Państwa na straty wynoszące prawie 40 mln zł.
Areszt dla prezesa firmy wynajmującej smartfony

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prezes spółki został zatrzymany 21 kwietnia przez funkcjonariuszy ABW na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Nie podano jego personaliów ani nazwy firmy.

Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych, które naraziły Skarb Państwa na straty wynoszące prawie 40 mln zł. Sąd na wniosek prokuratury, wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny.

Na czym polegał cały proceder?

Z informacji KAS wynika przede wszystkim, iż stworzone przez podejrzanego podmioty gospodarcze unikały płacenia podatku VAT w obrocie elektroniką. Oszustwo polegało na tym, iż jedna z firm została zarejestrowana na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, choć nie prowadziła tam żadnej działalności gospodarczej. Jej działanie miało na celu unikanie płacenia podatków w Polsce, gdzie faktycznie miała miejsce sprzedaż towarów. Jednocześnie, z informacji KAS wynika, że podatek od sprzedaży towarów nie został odprowadzony zarówno w kraju rejestracji, jak i w Polsce.


Spółka podejrzanego sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne. W Polsce sprzęt „był fikcyjnie wynajmowany klientom, którzy w rzeczywistości go kupowali”. Regulamin sklepów, a także warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT.

Zabezpieczono ponad 8 mln zł

Już w styczniu funkcjonariusze KAS przeprowadzili przeszukania w sześciu miejscach na ternie woj. wielkopolskiego oraz dolnośląskiego m.in. w siedzibie firmy oraz dwóch mieszkaniach, gdzie zabezpieczony sprzęt elektroniczny. Na kontach firmy zablokowano ponad 3,4 mln zł, a dodatkowo u samego prezesa zabezpieczono ok. 3,85 mln zł.

Działanie podobne do Bestcena.pl oraz Dragonist.pl

O wyżej wymienionych sklepach 6 lutego 2020 r. informował UOKiK – Najem zamiast sprzedaży telefonu. Z pewnością UOKiK już wtedy był informowany przez KAS o prowadzonym postępowaniu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułObrazek GIF mógł wykradać dane. Poważna luka w Microsoft Teams Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się