Portal bezpiecznego e-biznesu

Apple idzie na rękę chińskiemu rządowi

 Apple idzie na rękę chińskiemu rządowi

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Amerykański gigant wycofał ze swojego virtualnego sklepu aplikację HKmap.live. Pomagała protestującym w śledzeniu ruchów policji.

Apple idzie na rękę chińskiemu rządowi

Zaczęło się od ostrej krytyki chińskich mediów, które zarzucały firmie Apple, iż ta „otwarła bramy osobom wywołującym przemoc i chaos w Hongkongu”. Dziennik China Daily pisał nawet o „sprzeniewierzeniu uczuć Chińczyków" – co jest ulubionym zwrotem chińskiej propagandy. Chiński rząd otwarcie skrytykował postawę amerykańskiej firmy i domagał się usunięcia aplikacji HKmap.live.

Apple ugiął się pod presją krytyki i usunął kontrowersyjną aplikację z App Store. Firma wystosowała oświadczenie, według którego aplikacja HKmap.live była „używana do namierzania i zastawiania pułapek na policję, zagrażania bezpieczeństwu publicznemu”. Taką informację Apple otrzymało od Biura Cyberbezpieczeństwa i Przestępstw Technologicznych w Hong Kongu, do którego firma skierowała zapytania.

Twórcy aplikacji nie zgadzają się z takimi zarzutami. Ich zdaniem aplikacja nigdy nie promowała działań przestępczych ani do nich nie zachęcała, a tym bardziej nie pochwalała. Dodać należy, na chwilę obecną aplikacja wciąż jest dostępna na urządzenia z Androidem oraz przez przeglądarkę pod adresem HKmap.live.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułGroźna luka w systemie Android Następny artykuł ›Więzienie za wpis z cudzego konta na FB!?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się