Portal bezpiecznego e-biznesu

Allegro chce uszczelnienia poboru VATu od przesyłek z Chin

 Allegro chce uszczelnienia poboru VATu od przesyłek z Chin

Wzrastająca liczba klientów korzystających z chińskich serwisów zakupowych stanowi coraz większy problem zarówno dla Skarbu Państwa, który traci na tym wpływy podatkowe, jak również dla największego polskiego portalu e-commerce – Allegro.pl.

Allegro chce uszczelnienia poboru VATu od przesyłek z Chin

Sprzedawcom oferującym swe produkty na Allegro.pl coraz trudniej konkurować cenowo z produktami wystawianymi na chińskich portalach handlowych jak np. AliExpress. Gorsza sytuacja polskich sprzedawców przekłada się na słabsze wyniki finansowe oraz obrót grupy Allegro.pl. Stąd też w serwisie tym zrodził się pomysł, jak skutecznie walczyć z dostawami z Chin.

Jak podaje Rzeczpospolita, Allegro oficjalnie przekazało swoją koncepcję, która umożliwiłaby uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie przesyłek z Chin. Głównym założeniem jest tej inicjatywy jest wyposażenie Poczty Polskiej w uprawnienia, które pozwalałyby temu narodowego operatorowi działać na zasadzie organu celnego. Oznacza to, iż to pracownicy Poczty Polskiej dokonywaliby czynności związanych z oceną oraz ewentualnym poborem odpowiednich opłat za przesyłki z Chin.

Przedstawiciele Allegro.pl zaproponowali w swoim projekcie wprowadzenie do przepisów celnych oraz podatkowych domniemania związanego z przesyłką towarów. Jak podaje Rzeczpospolita, każda przesyłka np. z Chin, o grubości powyżej 20 mm byłaby traktowana jak przesyłka z towarem. Zadaniem Poczty Polskiej byłoby pobranie podatku VAT od takiej przesyłki oraz dodatkowych kosztów związanych z czynnościami celno-podatkowymi. W ten sposób narodowy operator pocztowy zyskałby uprawnienia organu celnego i mógłby dokonywać odpraw towarów.

Rozwiązanie to spowodowałoby dodatkowe obciążenie pracowników Poczty Polskiej, a co się z tym wiąże, prawdopodobne spowolnienie działania operatora albo dodatkowe koszty z powodu konieczności zwiększenia zatrudnienia. Samo obostrzenie przepisów w tym zakresie może skutkować również spadkiem dochodów Poczty Polskiej, która czerpie profity z obsługi przesyłek m.in. z Chin.

Z pomysłem Allegro.pl zapoznaje się obecnie ministerstwo cyfryzacji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPolska Premiera Bitdefender 2019 – nowa linia bezpieczeństwa przeciwko przestępczości internetowej Następny artykuł ›Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się