Portal bezpiecznego e-biznesu

Akt o Usługach Cyfrowych – nowe obowiązki e-sklepów

 Akt o Usługach Cyfrowych – nowe obowiązki e-sklepów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Przeglądając portale internetowe i sklepy możemy dojść do wniosku, że nie wszyscy zdążyli wprowadzić w praktyce zmiany wprowadzone przez dyrektywę OMNIBUS i inne akty prawne, które weszły w życie w 2023 roku. Żeby nie było nudno, już za kilka dni zacznie obowiązywać kolejna unijna regulacja prawna związana z e-commerce.

Akt o Usługach Cyfrowych – nowe obowiązki e-sklepów

Akt o usługach cyfrowych (digital servies act) przewiduje szereg rozwiązań, które mają zapewnić jawność i transparentność, jeżeli chodzi o treści przesyłane przez usługobiorców do tzw. hostingodawców. Brzmi to dość zawile, więc wyjaśnijmy: hostingodawcą jest osoba, która udostępnia usługobiorcom (osobom korzystającym z danej strony internetowej) dostęp do publikowania komentarzy lub opinii za pośrednictwem swojej strony internetowej lub innej przestrzeni, którą administruje. W wielu e-sklepach taka możliwość jest przewidziana, a więc właściciele owych stron będą wpasowywali się w definicję „hostingu” z rozporządzenia. Czy zatem jest się czego obawiać? Nowe obowiązki nałożone przez OMNIBUS i dyrektywy pokrewne przyniosły w końcu rewolucję.

Tym razem, na szczęście, zmiany są nieporównywalnie mniejsze. Zwłaszcza mniejsze podmioty będą mogły liczyć na ograniczony zakres nowej regulacji. W ich przypadku nowe obowiązki przewidują głównie odpowiedzialność za moderowanie treściami dodawanymi przez usługobiorców oraz umożliwienie im sprawnego kontaktu z administratorem. Oprócz tego, koniecznym będzie wprowadzenie mechanizmu, który pozwoli osobie korzystającej z usług elektronicznych, tj. komentarzy czy opinii, do odwołania się od decyzji administratora, który np. zdecydował się usunąć lub ograniczyć widoczność określonych treści stworzonych przez użytkownika. Nieco większe obowiązki i wymogi zostały przewidziane dla największych podmiotów, tzw. bardzo dużych platform internetowych. Są nimi jedynie największe portale społecznościowe i marketplace, które obsługują dziesiątki tysięcy użytkowników. Akt o usługach cyfrowych jest na tyle obszernym tematem, że z pewnością pojawią się kolejne artykuły dotyczące regulacji w nim przewidzianych.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszustwa internetowe w 2024 roku – na jakie metody uważać Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się