Portal bezpiecznego e-biznesu

1,2 mln zł kary dla ITI Neovision

 1,2 mln zł kary dla ITI Neovision

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sąd Najwyższy utrzymał prawomocny wyrok sądowy nakładający na właściciela platformy nc+ ponad 1,2 mln kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

1,2 mln zł kary dla ITI Neovision

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze w 2013 r. wydał decyzję o nałożeniu na spółkę ponad 10 mln zł kary. Przyczyną ukarania były dokonywane przez ITI Neovision jednostronne zmiany umów z abonentami telewizji „n” przy okazji fuzji platform cyfrowych. Zdaniem urzędu spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. UOKiK zakwestionował również sam sposób przekazywania informacji o zmianie umowy oraz zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji z automatycznego przejścia na ofertę „nc+”.

Według urzędu spółka mogła wprowadzać swoich abonentów w błąd. Jak podano w komunikacie:

Nawet rozważni konsumenci mogli nie dostrzec informacji o zmianie warunków zawartych w piśmie prezentującym głównie ofertę programową nowego operatora. Skutkiem tego nie mogli oni świadomie zdecydować o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Po wyrokach sądów I i II instancji w maju 2015 r. i listopadzie 2016 r. sankcja nałożona na spółkę wyniosła ponad 1,2 mln zł. W lutym 2019 r. Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę kasacyjną ITI Neovision. Sąd musiał rozstrzygnąć, czy do wprowadzenia nowego wzorca w umowie zawartej z konsumentem konieczne jest, aby kontrakt zawierał klauzulę modyfikacyjną.

W ustnych motywach uzasadnienia SN stwierdził, że takie postanowienie umowne jest niezbędne. Wskazał też, że treść klauzuli musi wskazywać okoliczności upoważniające przedsiębiorcę do wprowadzenia zmiany oraz jej konieczność. Sąd oddalił skargę kasacyjną. Kara ustalona przez sądy niższej instancji nie uległa zmianie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na SMS-y z potwierdzeniem PIT. To próba wyłudzenia! Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się