Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na oszustwo na zmianę rachunku bankowego

Policja ostrzega przede wszystkim przedsiębiorców przed wiadomościami o zmianie numeru rachunku bankowego kontrahenta. Mogą to być maile od oszustów.

Uwaga na oszustwo na zmianę rachunku bankowego

Oszustwo na „zmianę rachunku” nie jest może zbyt wyrafinowane, ale opiera się na wykorzystaniu relacji między stałymi kontrahentami. Odbiorca zwykle otrzymuje informację o tym, że jego biznesowy partner zmienił numer konta w banku wraz z prośbą o przelew środków na nowe konto.

By uwiarygodnić oszustwo, mail zazwyczaj ma podobną szatę graficzną jak dotychczas otrzymywana korespondencja elektroniczna. Jeśli potencjalna ofiara nie zweryfikuje powiadomienia, przesyła należności na nowe konto. Oszustwo wychodzi na jaw po pewnym czasie, gdy okazuje się, że partner wcale nie otrzymał płatności.

Zdaniem policji oszustami bywają byli pracownicy firmy posiadający nadal dostęp do skrzynki mailowej. W innych przypadkach przestępcy najpierw zdobywają dostęp do wzoru jakiegoś dokumentu przedsiębiorstwa i na tej podstawie tworzą fałszywkę. W komunikacji mogą wykorzystywać adres e-mail podobny do tego, jakim posługuje się właściwa firma-kontrahent.

Ochronę przed oszustwem może zapewnić dodatkowa weryfikacja żądań zmiany numeru rachunku bankowego, na który wysyłane są środki dla kontrahenta. Policja radzi, by w takich sytuacjach skontaktować się z przedsiębiorstwem bezpośrednio lub poprosić o przesłanie informacji z pieczątką i podpisem, najlepiej innym kanałem komunikacji (np. faksem).

źródło: bankier.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMicrosoft w gronie podsłuchiwaczy Następny artykuł ›Atak na izraelskich żołnierzy, za pomocą fałszywych wiadomości od kobiet

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się