Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na fałszywe wezwania na przesłuchanie!

Policja ostrzega przed fałszywymi mailami wysyłanymi w jej imieniu. Oszuści wzywają swoje ofiary „na przesłuchanie” i nakłaniają do kliknięcia w zainfekowany załącznik.

Uwaga na fałszywe wezwania na przesłuchanie!

O skali problemu fałszywych wezwań świadczy fakt, że komendy policji zasypywane są telefonami z zapytaniami o co chodzi w otrzymanym droga mailową wezwaniu na przesłuchanie. Rozsyłana wiadomość ma taką oto treść:

Witam, przesyłam zgłoszenie otrzymane od Komendy Głównej w Warszawie dotyczące wysyłania fałszywych maili z Państwa skrzynki pocztowej. Proszę zapoznać się ze zgłoszeniem oraz terminem przesłuchania w najbliższej placówce policji.

Oszuści nie liczą rzecz jasna na to, że ich ofiary będą się masowo zgłaszać w komendach. Chodzi tylko i wyłącznie o to, by namówić niedoszłego przesłuchiwanego do otwarcia załącznika w pdf, dołączonego do rozsyłanej wiadomości. Może się to skończyć - i na to liczą przestępcy - zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem.

Policja wydała w sprawie komunikat:

W związku z pojawiającymi się telefonami i wiadomościami od obywateli o otrzymywanych wiadomościach wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy Policji informujemy, że Polska Policja w przesyłanych, drogą elektroniczną, wiadomościach, nigdy nie wysyła żadnych linków do stron, czy też spakowanych plików, które odbiorca powinien sam rozpakować. Każdą taką otrzymaną informacje należy potraktować z ostrożnością jako potencjalną wiadomość mogącą w załączniku (bądź linku) zawierać złośliwe oprogramowanie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFake news na temat dziewczyny, która podała się eutanazji Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie neonetmax.in.net

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się