Portal bezpiecznego e-biznesu

SMS-y od komornika z ponagleniem spłaty to oszustwo

Uwaga na kolejną falę oszustw ze strony cyberprzestępców. Nie tak dawno informowaliśmy o oszustwach polegających na podszywaniu się pod banki oraz urzędy skarbowe. Tym razem przestępcy podszywają się pod komorników. Sposób co prawda znany, ale dalej stanowi poważne zagrożenie.

SMS-y od komornika z ponagleniem spłaty to oszustwo

Policja przestrzega przed klikaniem w jakiekolwiek odnośniki przesyłane w smsach. Poprzez naciśnięcie linku w otrzymanej wiadomości tekstowej narażamy się na przechwycenie naszych danych np. do logowania do konta bankowego. Tym samym nasze rachunki mogą zostać okradzione.

Poniżej prezentujemy treść smsów, które udostępniła Policja:

Komornik zwraca się z prośbą o dobrowolne uregulowanie długu w kwocie 1,78 zł. Jeżeli nie odnotujemy wpłaty rozpocznie się postepowanie dlugkrd.ml.

Komornik powiadamia o rozpoczęciu postępowania z tytułu nieuregulowania długu w kwocie 2,37 PLN. Istnieje możliwość dobrowolnej spłaty tu dluznik-pl.tk/154431.

Kwota zadłużenia jest niska i nietypowa, zatem niektórzy odbiorcy mogą zostać zwabieni i z ciekawości nacisnąć na link, aby sprawdzić skąd źródło zadłużenia.

Jak zwykle przestrzegamy przed naciskaniem jakichkolwiek linków w smsach oraz mailach. Nawet jeśli są one rzekomo wysłane przez publiczną instytucję lub organ albo przez firmę kurierską, warto zweryfikować nadawcę poprzez dokładne odczytanie adresu e-mail nadawcy lub przez infolinię podmiotu, na który oszuści powołują się w wiadomości.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBanki ostrzegają przed oszustami udającymi konsultantów Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się