Portal bezpiecznego e-biznesu

Orange przestrzega przed falą fałszywych faktur

Operator ostrzega klientów przed fałszywymi fakturami, które rozsyłają oszuści chcąc wyłudzić pieniądze.

Orange przestrzega przed falą fałszywych faktur

Oszuści przygotowali atak polegający na rozsyłaniu fałszywych faktur za usługi świadczone przez operatora pomarańczowej sieci. Przestępcy chcą tym razem swoje ofiary przekonać do kliknięcia w podejrzany dokument oraz włączenie makr w dokumencie programu Microsoft Word.

Rozsyłane maile są łudząco podobne do prawdziwej korespondencji od operatora. Różnią się jednak danymi adresu, z jakiego zostały wysłane. Operator podkreśla, że nie wysyła faktur w plikach .doc, w których można zaszyć makra zawierające złośliwy kod. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zaleca klientom sprawdzanie swoich dokumentów za pośrednictwem serwisu Mój Orange.

Oszuści usiłują przekonać swoje ofiary, że odczytanie wiadomości jest możliwe tylko po aktywowaniu makra. Kliknięcie w nadesłany dokument i aktywowanie makra może prowadzić do zainfekowania i uruchomienia na sprzęcie ofiary złośliwego oprogramowania. Stąd już prosta droga do wyłudzeń danych osobowych i wyprowadzenia środków z kont bankowych.

Informacje o wykrytych ostatnio atakach oraz przykłady, jak mogą wyglądać fałszywe wiadomości, klienci Orange znajdą na: https://www.cert.orange.pl/

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWypłaty gotówki z bankomatów mogą być droższe Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się