Portal bezpiecznego e-biznesu

Orange ostrzega przed oszustwem na „dopłatę”

CERT Orange Polska alarmuje: oszuści podają się za operatora i rozsyłają fałszywe wiadomości SMS. Kliknięcie w link może skończyć się wyczyszczeniem konta.

Orange ostrzega przed oszustwem na „dopłatę”

CERT Orange Polska to specjalistyczna jednostka odpowiedzialna za analizę zagrożeń w sieci Internet, sieciach klientów i sieci wewnętrznej Orange Polska. Jej pracownicy ostrzegają klientów operatora, że przestępcy kolejny wraz wykorzystują metodę „dopłaty” w próbach wyłudzenia danych osobowych i uzyskania dostępu do kont bankowych.

W komunikacie CERT czytamy:

"Tym razem źli ludzie chcą Was przekonać, że nie dopłaciliście drobnej kwoty do rzekomej faktury za usługi i jeśli tego nie zrobicie - dostawca wyłączy Wam usługę. Dostawcy nie wyłączają usługi nikomu w takiej formie. Nie kojarzymy nikogo, kto by w taki sposób informował o zaległościach. Nie podsyłamy bezpośrednich linków do płatności. Nie klikajcie w jakieś dziwne linki w domenie .tk"

Przykładowa wiadomość od oszustów wygląda tak (pisownia oryginalna):

Twój numer tel. zostanie wylaczony w dniu 04.09.2019 za brak opłaty poprzedniej usługi w kwocie 2,18 PLN. Prosimy o wplate https://sprawa-595.tk/d/4nGRs58R.

Operator ostrzega, że kliknięcie w fałszywy link może skończyć się wyłudzeniem przez oszustów danych (loginu i hasła) do konta bankowego klienta i wyprowadzeniem z niego środków.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułYouTube walczy z hejtem w sieci Następny artykuł ›Spadek popularności płatności za pobraniem. Co to oznacza?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się