Portal bezpiecznego e-biznesu

Microsoft ostrzega przed używaniem jego własnej przeglądarki internetowej

Internet Explorer, przeglądarka Microsoftu, nie otrzymuje już wsparcia technicznego od stycznia 2016 r. Firma ostrzega, że lepiej jej nie używać ze względów bezpieczeństwa.

Microsoft ostrzega przed używaniem jego własnej przeglądarki internetowej

Leciwa przeglądarka istnieje od 1995 roku i przez długie lata była domyślnie instalowana wraz z każdą kopią systemu operacyjnego Windows, w różnych jego wydaniach. Według statystyk Statista, to wciąż trzecia pod względem popularności przeglądarka na świecie, a w roku 2000 używało jej 95 proc. użytkowników komputerów.

Z dniem 12 stycznia 2016 r. ostatnie wersje tej aplikacje przestały otrzymywać wsparcie techniczne. Oznacza to, że przeglądarka nie jest w stanie wyświetlać dzisiejszych stron internetowych w poprawny sposób, bo nie jest do tego przystosowana. Jest to jednak kwestia drugorzędna w obliczu sprawy o wiele ważniejszej – bezpieczeństwa. Nieaktualne wersje IE nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom użytkowników sieci i nie chronią wystarczająco dobrze przed zagrożeniami. Nie są testowane przez programistów pod kątem odporności np. na cyberataki.

W tej sprawie wypowiedział się Chris Jackson, szef działu bezpieczeństwa w Microsofcie. Jego zdaniem dalsze używanie Internet Explorera nie przynosi już żadnych korzyści, a jedynie stwarza niebezpieczeństwo. Część mechanizmów, które wykorzystuje Internet Explorer, pochodzi z roku 1999. Zdaniem Jacksona, firmy, które chcąc uniknąć kosztownej aktualizacji sprzętu i wciąż korzystają z IE, odcinają się od nowoczesnych rozwiązań. Te są bowiem testowane wyłącznie w oparciu o nowe, wciąż rozwijane przeglądarki.

Jackson zaleca przejście na najnowszą przeglądarkę firmy o nazwie Microsoft Edge. Do wyboru pozostaje jednak co najmniej kilka innych aplikacji, np. Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUpewnij się z kim piszesz na Facebook'u Następny artykuł ›Split payment od 1 listopada

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się