Portal bezpiecznego e-biznesu

Decyzja prezesa UOKIK w sprawie „pakietu ochronnego” na portalu OLX

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w dniu 27 lutego 2024 r. podjął działania wobec Grupy OLX, wydając decyzję, w której zakwestionowano praktyki tego serwisu sprzedażowego. Zarzuty Urzędu dotyczyły wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu oferowanej ochrony w ramach tzw. "Pakietu ochronnego", braku informacji o możliwości zakupu produktów bez usługi serwisowej oraz mylącego sortowania ofert pod względem ceny. Urząd podjął swoje działania na podstawie skarg konsumentów.

Decyzja prezesa UOKIK w sprawie „pakietu ochronnego” na portalu OLX

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, stwierdził:

Informacje o warunkach świadczenia usług nie mogą wprowadzać w błąd. Konsument ma prawo oczekiwać, że dany serwis zaprojektowany zostanie w uczciwy sposób, a zawarte w nim informacje będą prawdziwe i rzetelne.

W ramach "Pakietu ochronnego", OLX wprowadzało konsumentów w błąd co do zakresu oferowanej ochrony, czego dowodem były częste przypadki odrzucania reklamacji przez serwis. Wiele osób ufało, że usługa zadziała w przypadku otrzymania uszkodzonego produktu, co jednak nie zawsze było prawdą, gdyż regulamin tej usługi zawierał liczne wyjątki. Również procedura reklamacyjna faworyzowała sprzedających, co prowadziło do odrzucania roszczeń konsumentów.

Decyzją Prezesa UOKiK, Grupa OLX została zobowiązana do wprowadzenia szeregu zmian. Portal zwróci pieniądze klientom, których reklamacje zostały wcześniej odrzucone. Dodatkowo, spółka rozszerzy zakres "Pakietu ochronnego", eliminując wyłączenia, co ma zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Informacje o możliwości zakupu produktów bez usługi serwisowej zostaną jasno przedstawione, a sortowanie ofert według ceny uwzględni dodatkowe opłaty.

Decyzja Prezesa UOKiK nakłada również na Grupę OLX obowiązek zwrotu pieniędzy za "Usługę serwisową" osobom, które zgłosiły się w tej sprawie w określonym terminie. Całe działania mają na celu zapewnienie uczciwych praktyk handlowych i ochronę praw konsumentów na platformie OLX.

Źródło zdjęcia: Image by jcomp on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSystemy alarmowe Satel – najważniejsze informacje o alarmach Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się