Portal bezpiecznego e-biznesu

Chciała zarobić na sprzedaży ubrań, a straciła 10 tys. zł!?

23-latka z powiatu gostyńskiego (woj. wielkopolskie) chciała sprzedać ubrania w internecie. Tymczasem młoda kobieta została oszukana, a jej konta bankowego skradziono 10 tys. zł
Chciała zarobić na sprzedaży ubrań, a straciła 10 tys. zł!?

Jak doszło do oszustwa?

Kobieta chciała sprzedać ubrania w sieci. Po wystawieniu przedmiotów skontaktował się z nią rzekomy kupujący, a tak naprawdę oszust. Oszust zadeklarował chęć kupna produktu. W jednej z wiadomości do kobiety wysłał link. Kobieta po kliknięciu w link zalogowała się do bankowości elektronicznej. Okazało się, że umożliwiła oszustom wejście na jej rachunek bankowy, gdzie od razu zostało wykonanych kilka przelewów oraz wypłacono gotówkę przy użyciu kodu Blik. Z konta 23-latki zniknęło 10 tys. zł.

Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu zaapelowała o ostrożność przy wykonywaniu wszelkich transakcji internetowych.

Nie wchodź w podejrzane linki, które żądają od nas danych z kart bankomatowych lub danych do logowania do kont osobistych. Oszust, przechwytując dane do naszego konta może nim dowolnie zarządzać poprzez wypłatę gotówki, wykonanie przelewu czy zawarcie umowy kredytowej. Przestrzegamy również przed udostępnianiem kodów autoryzacji.

Coś od Legalniewsieci.pl

Nigdy nie należy oceniać postawy ofiary – każdemu może się zdarzyć chwila zamyślenia/zamroczenia lub po prostu gapiostwo. Jednakże zawsze należy być wyczulonym na ten sam schemat oszustwa, który jest powtarzalny i polega na wykonaniu akcji, która z pozoru wydaje się nieszkodliwa tj. kliknięcie w link lub załącznik, który pochodzi z nieznanego źródła tj. wiadomość SMS, wiadomość e-mail, wiadomość na social media. Po prostu, trzeba być czujnym w każdej sytuacji.

Źródło zdjęcia Freepik.com - Image by jcomp on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOd koncepcji po gotowy produkt, czyli o skutecznym projektowaniu UX Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się