Portal bezpiecznego e-biznesu

Umowa sprzedaży na raty (samochód)

 Umowa sprzedaży na raty (samochód)

Umowa sprzedaży na raty

Umowa sprzedaży, jest umową wzajemną i zobowiązującą. Zawierając tę umowę, sprzedawca przenosi własność rzeczy na kupującego i wydaje mu tę rzecz. Z kolei nabywca zobowiązuje się do uiszczenia ceny sprzedaży oraz odebrania rzeczy. W przypadku sprzedaży na raty, kupujący zobowiązuje się do uiszczenia ceny sprzedaży w ratach.

Podstawa prawna:

Zgodnie z art. 583 kodeksu cywilnego - sprzedażą na raty jest dokonana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaż rzeczy ruchomej osobie fizycznej za cenę płatną w określonych ratach, jeżeli według umowy rzecz ma być kupującemu wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Obowiązkowe elementy umowy sprzedaży:

Do obowiązkowych elementów poprawnie sporządzonej umowy sprzedaży należą:

  1. data i miejsce zawarcia umowy;
  2. strony umowy - sprzedawcą może być jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą i działający w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, kupującym zaś – tylko osoba fizyczna, niewystępująca w tej umowie w charakterze profesjonalisty.
  3. przedmiot sprzedaży - mogą nim być tylko dopuszczone do obiegu towary. Przedmiot umowy sprzedaży powinien być szczegółowo określony i opisany, by jego identyfikacja nie budziła żadnych wątpliwości. Na przykład przy sprzedaży auta nie wystarczy informacja, że chodzi o samochód osobowy - trzeba wpisać markę, rodzaj, datę produkcji, pojemność silnika, kolor, a także jego indywidualne numery;
  4. cena sprzedaży - sprzedaż jest odpłatna, dlatego w umowie sprzedaży trzeba zawrzeć cenę sprzedaży wyrażoną w jednostkach pieniężnych. Dodatkowo w przy umowie sprzedaży na raty należy precyzyjnie określić ilość i wysokość poszczególnych rat.
  5. podpisy obu stron.

Pobierz wzór umowy umowy sprzedaży samochodu na raty.

Pobierz UMOWA SPRZEDAŻY POJAZDU NA RATY.docx Pobierz UMOWA SPRZEDAŻY POJAZDU NA RATY.pdf

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się