Portal bezpiecznego e-biznesu

Umowa sprzedaży na raty (samochód)

 Umowa sprzedaży na raty (samochód)

Umowa sprzedaży na raty

Umowa sprzedaży, jest umową wzajemną i zobowiązującą. Zawierając tę umowę, sprzedawca przenosi własność rzeczy na kupującego i wydaje mu tę rzecz. Z kolei nabywca zobowiązuje się do uiszczenia ceny sprzedaży oraz odebrania rzeczy. W przypadku sprzedaży na raty, kupujący zobowiązuje się do uiszczenia ceny sprzedaży w ratach.

Podstawa prawna:

Zgodnie z art. 583 kodeksu cywilnego - sprzedażą na raty jest dokonana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaż rzeczy ruchomej osobie fizycznej za cenę płatną w określonych ratach, jeżeli według umowy rzecz ma być kupującemu wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Obowiązkowe elementy umowy sprzedaży:

Do obowiązkowych elementów poprawnie sporządzonej umowy sprzedaży należą:

  1. data i miejsce zawarcia umowy;
  2. strony umowy - sprzedawcą może być jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą i działający w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, kupującym zaś – tylko osoba fizyczna, niewystępująca w tej umowie w charakterze profesjonalisty.
  3. przedmiot sprzedaży - mogą nim być tylko dopuszczone do obiegu towary. Przedmiot umowy sprzedaży powinien być szczegółowo określony i opisany, by jego identyfikacja nie budziła żadnych wątpliwości. Na przykład przy sprzedaży auta nie wystarczy informacja, że chodzi o samochód osobowy - trzeba wpisać markę, rodzaj, datę produkcji, pojemność silnika, kolor, a także jego indywidualne numery;
  4. cena sprzedaży - sprzedaż jest odpłatna, dlatego w umowie sprzedaży trzeba zawrzeć cenę sprzedaży wyrażoną w jednostkach pieniężnych. Dodatkowo w przy umowie sprzedaży na raty należy precyzyjnie określić ilość i wysokość poszczególnych rat.
  5. podpisy obu stron.

Pobierz wzór umowy umowy sprzedaży samochodu na raty.

Wzory umowy oraz generator znajdziesz również na stronie autoumowa.pl

Pobierz UMOWA SPRZEDAŻY POJAZDU NA RATY.docx Pobierz UMOWA SPRZEDAŻY POJAZDU NA RATY.pdf

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice . Przesyłki kurierskie zagraniczne

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się