Portal bezpiecznego e-biznesu

Zły NIP firmy Allegro powodem korekty JPK!

 Zły NIP firmy Allegro powodem korekty JPK!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Po przesłaniu przez sprzedawców z serwisu allegro.pl pliku JPK okazało się, że Allegro Sp. z o.o. nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT! Czy to oznacza, że firma jest oszustem? Zdecydowanie nie, a winni są przedsiębiorcy, którzy nie zaktualizowali NIP-u firmy.
Zły NIP firmy Allegro powodem korekty JPK!

Jak poinformował Pan Krzysztof, jeden ze sprzedawców w serwisie allegro.pl:

Coraz więcej firm, w tym również moja, po złożeniu JPK otrzymuje maile z Ministerstwa Finansów, że Allegro nie jest czynnym podatnikiem VAT. Po sprawdzeniu NIP-u Allegro na stronie Ministerstwa Finansów rzeczywiście wyskakuje, że to nie jest podatnik VAT.

W związku z błędnie złożonym dokumentami, konieczna jest ich korekta. Tym samym firmy, które znalazły się w podobnej sytuacji, muszą teraz składać korekty JPK i nie mogą odliczyć podatku VAT od faktur uzyskanych z Allegro za usługi serwisu.

Co jest przyczyną tego zamieszania?

Wszystko przez fuzję Allegro Sp. z o.o. oraz Grupa Allegro Sp. z o.o., która miała miejsce 2 listopada 2017 r. Jak informowaliśmy o tym na łamach naszego serwisu, w związku z fuzją wszystkie prawa i obowiązki przeszły na Allegro Sp. z o.o. Pan Krzysztof prawdopodobnie otrzymał fakturę od Allegro.pl z nowym numerem NIP, ale odruchowo zaksięgował ją w swoim systemie ze starym NIP-em Grupy Allegro. Nieaktualny NIP pojawił się też automatycznie w wysłanym pliku JPK.

Jak mówi Paweł Klimiuk z Allegro.pl:

Zetknęliśmy się z sześcioma takimi przypadkami w ostatnich dniach. W większości z nich – tam, gdzie udało nam się nawiązać kontakt z firmami, które do nas napisały – okazało się, że powodem było wykorzystanie w JPK składanym przez firmy do Ministerstwa Finansów poprzedniej nazwy i numeru NIP Allegro, a nie nowego, podanego na fakturze.

Resort finansów przyznaje, że przy składaniu JPK_VAT mogą się pojawiać problemy, jeśli przedsiębiorca wpisze numer NIP kontrahenta, który przekształcił się w inny podmiot albo został przejęty. Wtedy może się zmienić jego NIP.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułGoogle będzie likwidować reklamy kryptowalut Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się