Portal bezpiecznego e-biznesu

Zapłać, bo inaczej odłączą Ci prąd!

 Zapłać, bo inaczej odłączą Ci prąd!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Internetowi przestępcy lubią wykorzystywać ataki, które działają na ludzi. Ponownie trwa kampania SMSowa, podszywająca się pod wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej. Uwaga! Możemy stracić oszczędności z konta bankowego.
Zapłać, bo inaczej odłączą Ci prąd!

Oszustwo niczym nie różni się od wcześniejszych ataków. Otrzymujemy wiadomość z informacją o tym, że musimy uregulować płatność, bo inaczej PGE odłączy energię elektryczną. W SMSie znajduje się link, kierujący do fałszywej strony płatności. Podając swoje dane do karty płatniczej, tak naprawdę przekazujemy je w ręce przestępców. W ten sposób mogą wypłacić wszystkie pieniądze z konta bankowego.

Kilkadziesiąt zgłoszeń każdego dnia

Od tygodnia otrzymujemy nawet po 30 zgłoszeń od naszych Klientów, którzy wcześniej nie słyszeli o tym oszustwie - mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue. Ten atak będzie powracał co jakiś czas. Dlatego trzeba zachować czujność i być ostrożnym, gdy dostajemy podejrzane wiadomości. Przede wszystkim nie klikajmy pochopnie w linki z nieznanego nam źródła.

Niestety niektóre osoby zgłosiły się do nas dopiero, gdy zorientowały się, że jest to oszustwo, a z ich konta zniknęły pieniądze - dodaje Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Nie ufaj SMSom!

Jeżeli otrzymujemy takie podejrzane wiadomości, na samym początku należy sprawdzić za pomocą wiarygodnego źródła czy są zgodne z prawdą. W tym wypadku należałoby zadzwonić do Polskiej Grupy Energetycznej lub prześledzić należności za prąd na koncie.

W przypadku tego oszustwa najbezpieczniej jest zablokować taki numer, zaś samą wiadomość usunąć. Podobnie gdyby wiadomość prosiła o instalację aplikacji, sprawdźmy zawsze czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store - mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Natomiast jeśli podaliśmy dane logowania do bankowości internetowej, od razu powinniśmy powiadomić o całej sytuacji swój bank. Warto w ramach profilaktyki bezpieczeństwa zmienić wszystkie hasła dostępowe, sprawdzić czy nie ma podpiętych do naszego konta nieznanych urządzeń. Jeśli pieniądze zniknęły konieczne będzie też złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na policji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak prawidłowo wypełnić PIT 37? Następny artykuł ›Dyrektywa Omnibus. Co zmienia? Kiedy wchodzi w życie?

Newsletter

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się