Portal bezpiecznego e-biznesu

Czym jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego i jak z niej skorzystać?

 Czym jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego i jak z niej skorzystać?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Od kilku lat regularnie spłacasz kredyt gotówkowy, jednak przez rosnącą inflację, a w związku z tym wskaźnik WIBOR, zaczynasz mieć problemy z wywiązywaniem się z warunków umowy? Zastanawiasz się, jak uniknąć problemów finansowych i wciąż móc spłacać swoje zobowiązanie? Jednym ze sposobów jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego. Dowiedz się, co to i jak można skorzystać z tego rozwiązania.
Czym jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego i jak z niej skorzystać?

Co to jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego?

Restrukturyzacja kredytu gotówkowego to forma wsparcia dla osób, które mają problemy finansowe i nie są w stanie nadal wywiązywać się ze swojego zobowiązania. Polega na zmianie warunków zawartej umowy tak, aby były one korzystne dla kredytobiorcy i dostosowane do nowych okoliczności, w jakich się znalazł.

W ramach restrukturyzacji można np.:

  • zawiesić płatność raty kapitałowo-odsetkowej na 3 miesiące i w tym czasie poprawić swoją sytuację finansową;
  • wydłużyć okres spłaty, dzięki czemu koszty kredytu wzrosną, ale zmniejszy się comiesięczna opłata. To sprawi, że będziesz mieć zapas gotówki np. na niespodziewane wydatki;
  • dokonać konsolidacji wszystkich kredytów i pożyczek, co pozwoli ujednolicić warunki umowy oraz wynegocjować niższą ratę. W ten sposób zmniejszą się comiesięczne koszty;
  • ustanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego, np. w formie nieruchomości – jeśli bank będzie mieć pewność, że odzyska swoje pieniądze, nawet jeśli nie będziesz spłacać kredytu, chętniej wydłuży okres kredytowania i obniży raty.

Zmiany w zapisie umowy mogą być wprowadzone na stałe i obowiązywać przez cały okres jej trwania lub tymczasowe i obowiązywać np. przez kilka miesięcy, do momentu, aż klient “stanie na nogi”. Wybór zależy nie tylko od sytuacji finansowej kredytobiorcy, problemów, z jakimi się zmaga oraz decyzji banku.

Jak skorzystać z restrukturyzacji kredytu gotówkowego?

Wziąłeś kredyt gotówkowy online i boisz się, że będziesz mieć kłopoty ze spłatą swojego zobowiązania? To jest ten moment, kiedy trzeba zgłosić się do banku z prośbą o restrukturyzację. Instytucje “patrzą przychylniejszym okiem” na klientów, którzy szukają rozwiązań problemów, zanim te nastąpią i chętnie pomagają się z nimi uporać. Wtedy istnieją większe szanse, że otrzymasz decyzję pozytywną.

Wniosek o restrukturyzację możesz wygodnie złożyć jedynie stacjonarnie. Jednak możesz go wygodnie wypełnić w domu, co znacznie skróci czas formalności w placówce. Pobierzesz go np. ze strony internetowej banku. W dokumencie trzeba podać takie dane jak:

  • dane osobowe osoby, która ma kredyt – imię, nazwisko i PESEL;
  • numer umowy, która ma podlegać restrukturyzacji,
  • powód powstania problemów z wywiązywaniem się ze swojej umowy – może to być np. utrata pracy, zmniejszenie uzyskiwanych dochodów czy zmiana sytuacji rodzinnej;
  • prognoza, czy i jak sytuacja finansowa może ulec zmianie – można tutaj wskazać np. aktywne poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu czy też powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Na koniec trzeba wybrać formę restrukturyzacji. Taki wniosek należy złożyć w placówce banku wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację finansową, czyli np. wypowiedzeniem umowy.

Restrukturyzacja kredytu gotówkowego może znacznie poprawić Twoją sytuację finansową. Rozważ to rozwiązanie i podejmij rozsądną decyzję.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJesteś klientem PKO lub BNP? Uważaj na wiadomość z polisą! Następny artykuł ›Jak uniknąć blokady konta na Allegro?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się