Portal bezpiecznego e-biznesu

Z mojego konta znikają pieniądze!

 Z mojego konta znikają pieniądze!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Kto nie lubi wygrywać? W Internecie pojawia się coraz więcej konkursów, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Co w sytuacji, gdy rozdanie jest fałszywe, a my podaliśmy dane karty płatniczej i informacje o sobie?

Z mojego konta znikają pieniądze!

Otrzymujesz e-maila niby od Media Markt. W wiadomości podane są cztery nazwiska, które rzekomo wygrały nagrody. Aby otrzymać wygraną, wystarczy odpowiedzieć na 3 pytania. Klikając w przycisk “OK”, zostajemy przeniesieni na fałszywą stronę. Oczywiście, aby odebrać nagrodę, należy podać swoje dane osobowe i dane do karty płatniczej. W ten sposób uruchamiamy płatną subskrypcję!

Otrzymuję setki takich wiadomości!

Miesiąc temu Michał dokonał zakupu nowego sprzętu elektronicznego w Media Markt. Otrzymał fałszywą wiadomość e-mail i wziął udział w konkursie, ponieważ pomyślał, że sklep chce nagrodzić swoich klientów.

Po tym jak podałem dane, szukałem na stronie Media Markt jakiś informacji o konkursie. Niestety nic nie znalazłem, dlatego odezwałem się do CyberRescue - tłumaczy mężczyzna.

Takich konkursów będzie coraz więcej. Kto nie chciałby wybrać atrakcyjnej nagrody? W ten sposób oszuści są w stanie wyłudzić od nas co miesiąc określoną kwotę, która najczęściej nie należy do niskich.

Podałem dane i co teraz?

Jeżeli otrzymujesz wiadomość e-mail, z informacją o konkursie, zawsze najpierw sprawdź, czy faktycznie ta firma organizuje takie rozdanie - tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Jeżeli włączymy taką subskrypcję, na samym początku należy wyzerować limity na transakcje internetowe na karcie oraz ją zastrzec. Trzeba również skontaktować się z usługodawcą, u którego została włączona cykliczna opłata i poprosić o jej dezaktywowanie, a także usunięcie wszystkich danych osobowych. Próbujmy również wyegzekwować od usługodawcy zwrot pobranych środków, a przede wszystkim zachowujmy ostrożność, gdy jesteśmy proszeni o podanie danych do karty płatniczej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułElektryczna hulajnoga za 50 zł ... dziennie!? UOKiK wszczyna postępowanie! Następny artykuł ›Podaj kod blik i odbierz pieniądze

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się