Portal bezpiecznego e-biznesu

Z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko?

 Z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Bycie nazwanym Yakkerem (z ang. gaduła) i nieznajomość tego, co to oznacza, pokazuje, że łatwo zostać w tyle z najnowszymi trendami w mediach społecznościowych. Nie jest to problem, jeśli masz faktycznie ważniejsze rzeczy do roboty, ale jeśli jesteś rodzicem sprawa może wyglądać trochę inaczej.
Z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko?

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Bitdefender w USA, możesz teraz przyjrzeć się najpopularniejszym aplikacjom pośród najmłodszych użytkowników oraz dowiedzieć się jakie zagrożenia internetowe czyhają na nastolatków.

YouTube (98%), Instagram (81%), Snapchat (76%), Facebook (71%) i Twitter (62%) to najczęściej używane platformy internetowe przez nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Bardzo prawdopodobnym jest, że sam w dużym stopniu korzystasz z tych serwisów. Być może śledzisz aktywność swojego dziecka, komentujesz zdjęcia, „lajkujesz” i bawicie się wspólnie w sieci.

Co w sytuacji, jeśli Twoje dziecko używa tych platform w mniejszym stopniu, pozwalając Ci myśleć, że wszystko pozostaje bez zmian, podczas gdy robi coś zupełnie innego gdzieś indziej? Na przykład 58% ankietowanych nastolatków używa Snapchata codziennie, a Facebooka z tą samą częstotliwością już tylko 35%.

Badanie wskazuje, że coraz więcej nowych platform społecznościowych wyłania się z cyberprzestrzeni i zyskuje na popularności.

  • 35% nastolatków korzysta z Kik, aplikacji mobilnej podobnej do innych komunikatorów internetowych, która pozwala im łączyć się z innymi przy użyciu tylko nazwy użytkownika

  • 35% korzysta z YouNow, aplikacji do czatu wideo na żywo.

  • 26% korzysta z Live.ly, który pozwala na żywo streamować swoje życie całemu światu i inicjować wideokonferencje grupowe wśród znajomych, aby spotykać się wirtualnie.

  • 25% używa Omegle, aplikacji z hasłem reklamowym "Porozmawiaj z nieznajomymi!

  • 24% używa Houseparty, aplikacji do wideoczatu grupowego

  • 22% wykorzystania Live.me, gdzie użytkownicy mogą czatować, śpiewać lub nadawać inny talent i zarabiać na tworzeniu treści

  • 22% z nich korzysta z funkcji Whisper, w której użytkownicy publikują i udostępniają anonimowo zdjęcia i wiadomości wideo

  • 21% używa aplikacji Yubo, która pozwala użytkownikom nawiązywać nowe znajomości i tworzyć z nimi wideo na żywo.

  • 19% korzysta z aplikacji Monkey, która losowo łączy nastolatków z innymi użytkownikami Snapchata przez 10-sekundowy czat wideo

  • 17% korzysta z MeetMe - rodzaju książki dla dzieci, która pozwala im "spotykać się, rozmawiać i bawić z nowymi ludźmi".

Zanim jednak wpadniesz w panikę, usiądź i spokojnie porozmawiaj ze swoimi dziećmi na temat korzystania z telefonu, aplikacji i ustawień prywatności w mediach społecznościowych. Dowiedz się, z jakich aplikacji korzysta, jak działają i czy ma z nimi problemy.

Internet sprawdza się jako źródło wiedzy dla najmłodszych, jednak nie można zapominać, że wśród dostępnych treści, można znaleźć takie, które są niedostosowane dla osób nieletnich.” Komentuje Michał Węglowski, Product Marketing Manager w firmie Marken Sytemy Antywirusowe, która jest oficjalnym dystrybutorem marki Bitdefender w Polsce. „Dlatego rodzice powinni kłaść większy nacisk na bezpieczeństwo swoich pociech również na smartfonach i tabletach, które często w większej ilości goszczą w naszych domach. Najmłodsi coraz więcej swojego wolnego czasu poświęcają aktywności w internecie, dlatego warto od samego początku mieć kontrolę nad treściami, na jakie dzieci mogą natrafić. Tutaj z pomocą przyjdzie nam wiele dedykowanych do tego aplikacji, w tym również te, które rozpowszechnia nasza firma.

Aby uniknąć niektórych zagrożeń wystarczy uruchomić tzw. zdrowy rozsądek i unikać np. spotkań z nieznajomymi, udostępniania danych osobowych, zdjęć, sextingu (przyp. red. seksualna forma komunikacji poprzez zdjęcia i tekst) i cyberprzemocy. Powinniśmy być świadomi tych zjawisk i rozmawiać z podopiecznymi, kiedy coś wzbudzi ich niepokój. Niektóre aplikacje, portale, filmy są po prostu niebezpieczne i źle wpływają na psychikę dziecka.

Nie bądź zbyt surowy dla siebie, jeśli po przeczytaniu tego artykułu nie masz pewności, co robi Twoje dziecko. Nie możesz przecież cały czas go inwigilować. Zamiast tego możesz użyć aplikacji kontroli rodzicielskiej i po szczerej rozmowie, poprosić aby dziecko informowało Cię co instaluje na swoich urządzeniach. W ten sposób oboje zmniejszycie ryzyko w sytuacji, gdy witryn i aplikacji o niewłaściwej treści przyrasta w szalonym tempie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZamówienia Publiczne kontra RODO Następny artykuł ›Kiedy warto zainwestować w Google Ads?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się