Portal bezpiecznego e-biznesu

Youtuber ukarany przez UOKiK za piramidy finansowe

 Youtuber ukarany przez UOKiK za piramidy finansowe

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Niemal 450 tys. zł kary otrzymał youtuber Damian Żukiewicz, który promował za pośrednictwem swojego kanału systemy promocyjne typu piramida. Jest to prawie maksymalna kara jaką urząd mógł nałożyć.
Youtuber ukarany przez UOKiK za piramidy finansowe

Promowanie dotyczyło systemów takich jak FutureNet, FutureAdPro czy NetLeaders. UOKiK określa tego typu proceder mianem "naganiania na piramidy".

Na swojej stronie urząd wyjaśnia, iż ukarany youtuber:

Na swojej stronie internetowej i na kanale Youtube publikował materiały i nagrania, w których namawiał konsumentów do rejestrowania się na portalu FutureNet, platformie Future AdPro i przystępowania do sieci NetLeaders. W ten sposób promował systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa.

W celu przekonania internautów do udziału w piramidach, youtuber publikował w swoich filmach m.in. rzekome wyciągi ze swojego rachunku bankowego zawierające znaczne kwoty, które miały stanowić wynagrodzenie za udział, a także zeznania podatkowe wskazujące na pokaźne dochody. Piramidy polegały na obiecywaniu wynagrodzenia za pozyskanie nowych osób do systemu oraz za skłonienie nowych osób do zakupu pakietów uczestnictwa lub statusów w systemie.

UOKiK poinformował, iż Damian Żukiewicz

zachęcał nawet do zaciągania pożyczek, żeby w ten sposób uzyskać pieniądze na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji w jednym z promowanych podmiotów

Decyzja prezesa UOKiK w tej sprawie nie jest jeszcze prawomocna. Ukarany youtuber ma prawo do odwołania się od niej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułTwoje dane mogą wylądować wszędzie Następny artykuł ›UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się