Portal bezpiecznego e-biznesu

Wypłaty gotówki z bankomatów mogą być droższe

 Wypłaty gotówki z bankomatów mogą być droższe

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o podatku VAT w obsłudze bankomatów. Przez to wypłaty pieniędzy mogą zdrożeć.

Wypłaty gotówki z bankomatów mogą być droższe

Trybunał zajmował się sprawą niemieckiej firmy Cardpoint, zapewniającej obsługę bankomatów na zlecenie banku. Zdaniem firmy jej działalność powinna być zwolniona z opodatkowania VAT-em. Niestety, TSUE orzekł iż obsługa bankomatów, podobnie jak konwojowanie i przechowywanie pieniędzy, nie jest zwolniona z płacenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem ekspertów taka decyzja Trybunału może uderzyć w banki. To z kolei oznacza, że droższe mogą być wypłaty z bankomatów. Jeśli pojawią się podwyżki, to nie powinny być jednak zbyt dotkliwe, gdyż na rynku krajowym większość firm zajmujących się obsługą bankomatów nalicza już 23 proc. podatek od swoich usług.

Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich powiedział:

Trudno wykluczyć, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUwaga na propozycję kredytu z PKO BP! To oszustwo! Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się