Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyłudzili prawie milion złotych, wykorzystując platformę internetowej wymiany walut

 Wyłudzili prawie milion złotych, wykorzystując platformę internetowej wymiany walut

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Funkcjonariusze policji z KWP w Gorzowie Wielkopolskim rozpracowali sprawę związaną z wyłudzeniem pieniędzy na kwotę niespełna miliona złotych. Przestępcy bogacili się dzięki włamaniom na jedną z platform wymiany walut w sieci. Zostali oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa komputerowe.

Wyłudzili prawie milion złotych, wykorzystując platformę internetowej wymiany walut

Prowadzeniem dochodzenia zajęli się mundurowi z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością, wspierani przez śledczych z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA. Oszustwa internetowe były dokonywane przez pięć osób, którym przewodził 43-letni mężczyzna zamieszkujący na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Cyberprzestępcy w celu przejmowania pieniędzy wykorzystywali złośliwe oprogramowanie typu ransomware oraz programy phishingowe. Dzięki temu mogli przechwytywać poufne dane swoich ofiar (m.in. dane identyfikacyjne do logowania oraz informacje z kart płatniczych), które umożliwiały im logowanie się na platformie pozwalającej na elektroniczną wymianę walut. Tego rodzaju nielegalny proceder internetowi przestępcy rozpoczęli już w 2016 roku. Poszkodowanymi byli najczęściej przedsiębiorcy działający na rynku transportowym. Przestępcy chcąc ukryć swoją tożsamość w internecie, posługiwali się siecią TOR, a także wykorzystywali podczas elektronicznych transakcji numery telefonów należące do osób pełniących rolę „słupów”. Cyberprzestępcy po przejęciu dostępu do platformy sprzedaży walut, podmieniali rachunek bankowy, na które ich ofiary zamierzały przelać pieniądze w zakupionej walucie. Aby utrudnić identyfikację numeru konta, po krótkim czasie wysyłali pieniądze na jeszcze inny rachunek bankowy. Później do 7 dni wypłacali część nielegalnie przejętych środków w bankomatach, a resztę przeznaczali na inwestycje w kryptowaluty.

Internetowi przestępcy zostali zatrzymani 9 kwietnia na terenie Torunia przez funkcjonariuszy lubuskiej policji. Policjanci zabezpieczyli należący do oszustów sprzęt komputerowy, taki jak routery, stacje robocze, nośniki pamięci oraz urządzenia do pozyskiwania kryptowalut. Podjęto decyzję o tymczasowym pozbawieniu wolności na 3 miesiące głównego podejrzanego w sprawie. Trwają kolejne przesłuchania. Cyberprzestępcy za popełnione przestępstwo mogą trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBrytyjczycy wprowadzą edukacyjne detektory telefonów komórkowych na drogach Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się