Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyciek danych z Facebooka a wygrana Trumpa

 Wyciek danych z Facebooka a wygrana Trumpa

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
W dniu wczorajszym doszło do 7-mio procentowego spadku kursu akcji Facebooka po tym, jak pojawiły się informacje o wielkim wycieku danych z tego serwisu społecznościowego. Wyciek objął dane 50 milionów użytkowników i mógł mieć wpływ na takie wydarzenia, jak prezydencka wygrana Donalda Trumpa.
Wyciek danych z Facebooka a wygrana Trumpa

Sprawę opisaną w amerykańskich i brytyjskich mediach ujawnił Christopher Wylie, były pracownik Cambridge Analytica. Firma ta w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej w USA miała za zadanie przygotowanie kampanii reklamowej Donalda Trumpa na Facebooku. Dane od użytkowników były pozyskiwane za pomocą aplikacji o nazwie „thisisyourdigitallife" (quiz osobowości – to twoje cyfrowe życie). Wykorzystano odpowiedzi na pytania, które miały na celu określenie profilu psychologicznego internauty, w tym na podstawie jego polubień i danych lokalizacyjnych. W czasie zbierania danych pozyskiwano także dane znajomych użytkowników wypełniających ankietę.

Facebook w 2016 roku oznajmił, że firma Cambridge Analytica pozyskiwała dane w sposób nielegalny i zażądał ich usunięcia. Aplikacja została zablokowana. Jednak zdaniem Facebooka nie doszło do wycieku danych jego użytkowników, a jedynie do naruszenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących w serwisie. Cambridge Analytica tym bardziej zaprzecza, by naruszała takie zasady, gdyż jej zdaniem użytkownicy, którzy zdecydowali się zarejestrować do aplikacji „thisisyourdigitallife”, wyrażali na to zgodę i udostępniali swoje dane dobrowolnie.

Firmy wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością, a prokuratura stanu Massachusetts zapowiada w tej sprawie śledztwo. Podobne działania zapowiada Parlament Europejski. Niewykluczone, że w sprawie dojdzie do przesłuchania przed komisją sędziowską samego Marka Zuckerberga.

Zobacz również: Czym jest Matrix?

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność przed zakupami w sklepie: adidaspureboost.pl Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się