Włochy: Apple i Samsung z karami za spowalnianie smartfonów

29 października 2018, 16:24 , autor: Mirosław Dyka - legalniewsieci.pl

Włoscy urzędnicy potwierdzili to, co przez wielu uważane było jedynie za teorie spiskowe. Apple i Samsung zostały ukarane przez włoski organ ds. konkurencji za świadome spowalnianie smartfonów.
Włochy: Apple i Samsung z karami za spowalnianie smartfonów

Agencja AFP poinformowała, że amerykańska firma musi zapłacić 10 milionów euro grzywny, zaś południowokoreański koncern – 5 milionów euro. Kary zostały wymierzone za nieuczciwe praktyki rynkowe, które według włoskich urzędników polegały na celowym spowalnianiu działania starszych modeli telefonów. Miało to polegać na stosowaniu przez obie firmy aktualizacji oprogramowania, które powodowały "poważne awarie i znacznie mniejszą wydajność". A to z kolei zmuszało klientów do kupna nowszych telefonów.

W przypadku Samsunga urzędnicy powołali się na przykład starszego modelu Galaxy Note 4. Samsung poinformował właścicieli Note 4, żeby zainstalowali nową wersje Androida, stworzonego z myślą o nowszym modelu Note 7. Aktualizacja jednak wyraźnie spowalniała starszy model. Z kolei Apple zachęcał właścicieli iPhone’ów 6, żeby zainstalowali system operacyjny zaprojektowany dla iPhone’a 7. Doprowadziło to do spadku wydajności i spowolnienia starszych modeli.

Włosi stwierdzili ponadto, że Apple nie poinformował klientów o podstawowych właściwościach (w tym o żywotności) baterii, dlatego też kara dla koncernu z Cupertino jest dwa razy wyższa niż dla Samsunga. Obaj giganci muszą opublikować oświadczenia na swoich włoskojęzycznych stronach internetowych, informujące konsumentów o decyzji organu.

Samsung w odpowiedzi oświadczył, że jest rozczarowany decyzją włoskiego urzędu i złoży od niej odwołanie.

Samsung nie wydał żadnej aktualizacji oprogramowania, która zmniejszałaby wydajność Galaxy Note 4. Zawsze udostępniamy aktualizację oprogramowania, dzięki której nasi klienci mogą jak najlepiej korzystać z urządzeń.

– czytamy w oświadczeniu.

Apple przyznało jeszcze w ubiegłym roku, iż świadomie spowalniało niektóre starsze modele iPhone’ów, ale miało to być ze względu na problemy z wydajnością baterii. Spółka twierdziła, że ten ruch ma na celu „wydłużenie żywotności" urządzeń.


Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2019

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno