Portal bezpiecznego e-biznesu

Więzienie za wpis z cudzego konta na FB!?

 Więzienie za wpis z cudzego konta na FB!?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Prokuratura przedstawiła, mieszkańcowi Olsztyna 190 zarzutów, po tym jak jego była partnerka powiadomiła organy ściągania, że ktoś loguje się na jej facebookowym profil i odpisuje na jej wiadomości. Mężczyzna argumentował, że kierował nim szczery sentyment, jaki żywił do swojej „eks”.

Więzienie za wpis z cudzego konta na FB!?

Sprawa z Olsztyna nie stanowi odosobnionego przypadku. Warto pamiętać, że podszywając się pod kogoś w mediach społecznościowych nie tylko łamiemy zasady tej społeczności, ale przede wszystkim prawo. W przypadku, gdy na portalu społecznościowym zauważymy, że ktoś się pod nas podszywa przede wszystkim musimy to zgłosić do administracji portalu, a także rozważyć możliwość złożenia zawiadomienia na policję.

Odpowiedzialność karna za kradzież tożsamości

Zgodnie z art. 190a § 2 k.k., karze do trzech lat pozbawienia wolności podlega każdy, kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Zgodnie z powyższym przepisem, warunkiem odpowiedzialności jest spełnienie trzech przesłanek.

  1. Po pierwsze, konieczne jest podszycie pod inną osobę np. poprzez stworzenie fałszywego konta w serwisie społecznościowym,
  2. Po drugie, konieczne jest wykorzystanie wizerunku lub danych osobowych innej osoby.
  3. Najważniejszym elementem, warunkującym odpowiedzialność z powyższego przepisu, jest chęć wyrządzenia szkody osoby, pod którą sprawca się podszywa.

Przykład. Odpowiedzialności z pewnością podlega osoba, która podszywając się pod inną osobę, publikuje jej dane np. numer telefonu w serwisach randkowych, a celem sprawcy jest uprzykrzenie życia ofierze.

Przełamanie zabezpieczeń do konta - to nie ma znaczenia!

Warto pamiętać, że w przypadku czynu ściganego z art. 190a § 2 k.k. nie ma znaczenia, w jaki sposób sprawca pozyskał dane logowania - mógł mu je dać w jakimś innym celu sam pokrzywdzony, mogły być zapisane w komputerze. Dla bytu tego przestępstwa nie ma znaczenia, czy doszło do złamania jakichkolwiek zabezpieczeń.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAtak na izraelskich żołnierzy, za pomocą fałszywych wiadomości od kobiet Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się