Portal bezpiecznego e-biznesu

Według NBP w Polsce jest już 42,1 mln kart płatniczych

 Według NBP w Polsce jest już 42,1 mln kart płatniczych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie, że na polskim rynku obecnych jest 42,1 mln kart płatniczych. To o 404 tys. więcej niż jeszcze w marcu br.

Według NBP w Polsce jest już 42,1 mln kart płatniczych

Bank podał także, że podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, które stanowią 79,6 proc. ogółu. Łączna liczba kart debetowych wzrosła na koniec czerwca tego roku o 1 proc. do 33,5 mln szt. w stosunku do końca pierwszego kwartału 2019 r. Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe, które stanowią 13,9 proc., a ich liczba wyniosła w Polsce na koniec czerwca 5,83 mln szt. Z danych NBP wynika, że liczba kart kredytowych na przestrzeni drugiego kwartału 2019 r. zmniejszyła się o 34 tys. To spadek o 0,6 proc.

Według podanej przez bank centralny informacji:

Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca 2019 r. w Polsce było ich 36,1 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 698 tys. szt. Na koniec II kwartału 2019 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął poziom 85,7 proc. (w poprzednim kwartale było to 84,9 proc.).

W drugim kwartale br. zanotowano spadek liczby aktywnych kart płatniczych, tj. takich, którymi w ciągu ostatniego kwartału została dokonana co najmniej jedna transakcja gotówkowa bądź bezgotówkowa. Na koniec czerwca 2019 r. liczba aktywnych kart płatniczych wyniosła 27,6 mln szt., co stanowi 65,6 proc. wydanych kart płatniczych klientom (zarówno biznesowym, jak i prywatnym). NBP zaznacza, że blisko dwie piąte wydanych w Polsce kart płatniczych pozostaje nieaktywna.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSzyfrowane rozmowy w Messengerze Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się