Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na wirusy w internetowych skanach podręczników

 Uwaga na wirusy w internetowych skanach podręczników

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Kompletując materiały na nowy rok szkolny możemy paść ofiarą zawirusowanych plików ze skanami szkolnych podręczników bądź opracowaniami.
Uwaga na wirusy w internetowych skanach podręczników

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport „Powrót do szkoły”, w którym zamieściła dane dotyczące zagrożeń związanych z pobieranymi z sieci przez uczniów podręcznikami czy opracowaniami. Chodzi o materiały zeskanowane i opublikowane w sieci, w większości nielegalnie. Takie pliki bardzo często znajdują się w „ciemnych zakątkach” internetu, gdzie łatwo jest o potknięcie i pobranie zawirusowanego pliku. Wszelkiej maści hakerzy i oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Według raportu Kaspersky Lab wśród internetowych kopii książek znaleziono ponad 17 tysięcy różnych zagrożeń, z czego ponad 2000 w podręcznikach od języka angielskiego, ponad 1200 w podręcznikach z matematyki i ponad 800 w podręcznikach z literatury. Wśród wirusów znaleziono tzw. adware, czyli programy agresywnie wyświetlające reklamy na naszym pulpicie, jak i te wyłudzające dane, czyli np. keyloggery, „spisujące” wstukiwane na klawiaturze hasła i przekazujące je w ręce oszusta.

Ponad dwa razy tyle zagrożeń, bo powyżej 35 tysięcy, znalazło się w gotowych esejach i opracowaniach tematów - a więc w tzw. „gotowcach”. Ciekawy jest jednak fakt, że tutaj najczęściej spotykanym wirusem był dobrze znany robak, działający na starym, rzadko aktualizowanym sprzęcie, czyli często spotykanym w komputerowych salach. Dotyczy to również szkolnych kserokopiarek, z których uczniowie często korzystają, podłączając swoją pamięć USB i tym samym doprowadzając do rozprzestrzeniania się robaka na kolejne pliki.

Jeśli więc nie chcemy paść ofiarą oszustów:

  • decydujmy się na oryginalne podręczniki z oficjalnych źródeł
  • jeśli szukamy pomocy naukowych w postaci opracowań, uważajmy na pliki o rozszerzeniu .exe (czyli te służące do uruchamiania programu) oraz na pliki spakowane w paczkę .rar czy .zip
  • pamiętajmy również o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego
  • jeśli chcemy „nałożyć” dodatkową warstwę zabezpieczeń – zdecydujmy się na jeden z profesjonalnych pakietów antywirusowych.

źródło: Kaspersky Lab

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZmiany w wystawianiu faktur od nowego roku Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie fotograficzny.fun

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się