Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na aplikacje fleeceware!

 Uwaga na aplikacje fleeceware!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Eksperci z firmy Sophos przestrzegają przed niebezpiecznymi aplikacjami wyłudzającymi opłaty za niechciane subskrypcje.

Uwaga na aplikacje fleeceware!

Termin fleeceware powstał na oznaczenie szczególnego rodzaju aplikacji, które żerują na niewiedzy użytkowników. Problem dotyczy aplikacji płatnych, które oferują darmowy okres próbny. Po jego zakończeniu należy anulować subskrypcję, by nie zostać obciążonym opłatami. Niektórym użytkownikom jednak opłaty dalej są naliczane. Dlaczego?

Fleeceware wykorzystuje fakt, że użytkownicy po okresie próbnym usuwają aplikację z urządzenia sądząc, że jest to równoznaczne z anulowaniem subskrypcji. Tak jednak nie jest, a sprytni deweloperzy potrafią skutecznie utrudniać proces anulowania subskrypcji stawiając użytkownikom dodatkowe wymagania, opisane w regulaminach „drobnym druczkiem”. W rezultacie użytkownik mimo odinstalowania aplikacji typu fleeceware może zostać obciążony znacznymi opłatami.

Firma Sophos jako przykład podaje aplikację typu skaner kodów QR, dla której okres próbny wynosił 72 godziny. Następnie z konta użytkownika pobierano 104 euro. Znane są także przypadki obciążeń wynoszących 220, nawet 500 euro. Niestety – aplikacje fleeceware nie są nielegalne i nie wykorzystują żadnych luk.

Google zdaje się dostrzegać problem i co jakiś czas kasuje ze swego sklepu aplikacje bazujące na tego typu modelu. Nie są to jednak działania skuteczne, gdyż w miejsce usuniętych aplikacji co rusz pojawiają się kolejne. Użytkownikom radzimy, by zawsze sprawdzali swoje aktywne subskrypcje w sklepie Google i nie polegali jedynie na odinstalowaniu aplikacji pobranych na okres próbny.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep e-lektrosklep.com Następny artykuł ›Zmiany w zakresie odpowiedzialności mediów społecznościowych

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się