Portal bezpiecznego e-biznesu

Urząd Skarbowy straszy Cię Sądem?

 Urząd Skarbowy straszy Cię Sądem?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Nareszcie maj! PIT rozliczony, wskazaną dopłatę uregulowałeś i w końcu możesz cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody. A jednak niespodziewanie dostajesz SMSa o zadłużeniu z Urzędu Skarbowego... Uwaga na nowy przekręt!
Urząd Skarbowy straszy Cię Sądem?

Właśnie ruszyła nowa kampania fałszywych SMSów, a precyzyjniej - jej znana nam już dobrze forma, uzbrojona w nowy temat na czasie - rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Dostajesz wiadomość o zadłużeniu. Należność jest niewielka, ale jak jej nie uregulujesz - grozi Ci przekazanie sprawy do Sądu. Klikając link do płatności, trafiasz na fałszywą stronę PayU, na której oszuści będą próbowali wyłudzić Twoje imię, nazwisko, maila, telefon i dane logowania do Banku. Uzupełniając formularz, wszystkie dane przekazujesz prosto w ręce sieciowych przestępców. Możesz pożegnać się ze swoimi oszczędnościami.

Ze Skarbówką nie ma żartów!

Do CyberRescue, firmy stojącej na straży bezpieczeństwa w sieci, odezwała się Karolina - odbiorczyni podejrzanego SMSa. Przestraszona wzmianką o Urzędzie Skarbowym, chciała jak najszybciej załatwić sprawę, ale nauczona wcześniejszymi doświadczeniami - wszystkie wiadomości z linkiem przesyła najpierw do naszej weryfikacji.

Dostałam SMSa i spanikowałam. Wiesz, że jak kontaktuje się z Tobą Urząd Skarbowy, to nie są przelewki. Gdyby nie to, że już raz dałam się nabrać, pewnie kliknęłabym i zapłaciła. - opowiada przejęta Klientka CyberRescue.

Ta klasyczna socjotechnika celuje właśnie w wywołanie w nas paniki, strachu i poczucia zagrożenia. Często ciężko nie dać się ponieść tym emocjom. - Trzeba przyznać, że oszuści są na czasie, a ich metody stają się coraz bardziej wyrafinowane. Pod presją przestajemy myśleć logicznie, co dobrze widać szczególnie w tym przypadku, gdzie grozi się nam bardzo surową karą i jednocześnie kusi łatwym rozwiązaniem. - komentuje Magda Adamczewska z CyberRescue.

Jak nie dać się oszustom, udającym fiskus?

Musimy liczyć się z tym, że obecnie trwająca kampania SMSowa może być początkiem całej serii podobnych oszustw. Minął termin składania zeznań podatkowych, ale nadal trwa ich weryfikacja w Urzędach. Dlatego dobrze pamiętać jak w Polsce wygląda ten proces.

Skarbówka nie wysyła SMSów ani maili z linkami do zapłaty zaległości. Jeśli faktycznie będziemy musieli coś uregulować, Urzędnik wyśle nam oficjalne pismo w tej sprawie. - wyjaśnia Magda Adamczewska z CyberRescue. Nasze rozliczenia możemy też zweryfikować w e-Urzędzie Skarbowym, do którego logujemy się profilem zaufanym. Jeśli nie korzystamy z tej formy - informację zawsze możemy potwierdzić, dzwoniąc lub osobiście wybierając się do przypisanego nam Oddziału.

Jeśli padłeś ofiarą tego ataku i udostępniłeś swoje dane logowania do bankowości na podejrzanej stronie - jeszcze nie wszystko stracone. Najważniejsze, żeby szybko zareagować i zgłosić incydent do swojego Banku. Podczas rozmowy konsultant od ręki zweryfikuje sprawę i w czasie rzeczywistym pomoże Ci ze zmianą haseł dostępowych, a nawet - jeśli będzie tego wymagała sytuacja - prewencyjną blokadą zagrożonych rachunków.

Nowy Ład

Rozliczenie się z przychodów ewidencjonowanych jest podstawowym obowiązkiem podatnika. Jak to zrobić szybko, skutecznie, a przede bezbłędnie? Jakich programów do tego użyć? Jakie rewolucyjne zmiany wprowadził – Polski Ład?!


Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowa kampania SMSów o przesyłce! Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się