Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK nałożył 1,1 mln kary na firmę CMSE

 UOKiK nałożył 1,1 mln kary na firmę CMSE

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 1,1 mln zł na firmę, która zapraszała seniorów na bezpłatne badania i namawiała do zawierania niekorzystnych umów na pakiety medyczne.

UOKiK nałożył 1,1 mln kary na firmę CMSE

Spółka działała pod wieloma nazwami handlowymi, m.in. Centrum Medyczne św. Franciszka, Dolnośląski Instytut Zdrowia, Centrum św. Jakuba, Mazowieckie Centrum Medyczne, Instytut św. Barbary, Łódzkie Centrum Medyczne. Firma zapraszała seniorów na badania i bezpodstawnie straszyła ich złym stanem zdrowia. Wszystko po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne.

UOKiK skorzystał z procedury „tajemniczego klienta”, aby sprawdzić, jak przebiegają spotkania organizowane przez CMSE. Informacje ze skarg się potwierdziły. Na spotkanie przyszły osoby w wieku 65-80 lat, które nie wyrażały zgody na telemarketing. Zostały zaproszone na prelekcję i badania. Nie przeprowadzał ich lekarz, tylko osoba, która przedstawiła się jako wicedyrektor instytutu. Pracownik UOKiK, który wcielił się w „tajemniczego klienta”, przeszedł badanie pulsoksymetrem. Na tej podstawie wicedyrektor „zdiagnozował” przerost lewej komory serca badanego.

Jak powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Praktyki CMSE są szczególnie szkodliwe, bo uderzają w seniorów. Ponad 90 proc. umów dotyczy osób po 60 roku życia. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem, aby jak najwięcej zarobić. Manipulują nimi, wywierają presję. Na podstawie mało wiarygodnych badań diagnozują ciężkie choroby, naciskają na błyskawiczną decyzję w sprawie zakupu pakietów medycznych, nawet zawożą do banku po kredyt. Takie działania są niedopuszczalne. Oprócz kary finansowej nakazaliśmy firmie, aby natychmiast zaprzestała nieuczciwych praktyk.

Decyzje nie są prawomocne. CMSE może się odwołać do sądu w terminie miesiąca od ich doręczenia.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep cello24.net Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się