Portal bezpiecznego e-biznesu

UKE spowoduje, że operatorzy kablowi będą udostępniali sobie wzajemnie infrastrukturę

 UKE spowoduje, że operatorzy kablowi będą udostępniali sobie wzajemnie infrastrukturę

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje regulacje, według których operatorzy kablowi będą zobowiązani udostępniać swoją infrastrukturę konkurentom. Zakończy to czas monopoli w blokach i osiedlach, gdzie z powodu infrastruktury można korzystać z usług tylko jednego dostawcy.

UKE spowoduje, że operatorzy kablowi będą udostępniali sobie wzajemnie infrastrukturę

Nowe przepisy mają na celu uniknięcie sytuacji, gdzie w zupełnie niepotrzebny sposób dochodzi do duplikacji sieci. Podobna sytuacja miała już miejsce w niedalekiej przeszłości, gdy uchwalano przepisy nakazujące Telekomunikacji Polskiej wynajmować swoje łącza konkurentom. Tym razem planowane decyzje dotyczyć będą największych dostawców usług kablowych działających rynku polskim – Netii, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectry, Inei i operatora Toya.

Urząd zaznaczył w projekcie, że proponowane rozwiązania kierowane są do tych operatorów usług, którzy chcą dotrzeć ze swoją ofertą do mieszkańców konkretnych budynków, jednak nie mają takiej możliwości ze względu na brak dostępu do okablowania należącego do konkurencji. Zdaniem UKE:

Będą to sytuacje, gdy kanalizacja telekomunikacyjna budynku nie posiada wolnych przestrzeni na umieszczenie kabli telekomunikacyjnych lub też sytuacje, gdy „rozwiązania techniczne pozostawałyby w dysproporcji do materialnego efektu uzyskanego w wyniku wytworzenia nowej instalacji".

Inna sytuacja, w której nowe przepisy znajdą zastosowanie, to ekonomiczna nieopłacalność instalacji nowej infrastruktury kablowej. Jak wyjaśnia Prezes UKE:

Ekonomiczna nieopłacalność powinna dotyczyć zobiektywizowanych kosztów realizacji nowej instalacji telekomunikacyjnej budynku, w odniesieniu do spodziewanych lub planowanych przychodów możliwych do pozyskania z niej. Oznacza to, że przedsiębiorca telekomunikacyjny ubiegający się o dostęp powinien wykazać, że powielenie kabli telekomunikacyjnych w budynku jest ekonomicznie nieopłacalne, a uzasadnienie braku ekonomicznej opłacalności powinno odwoływać się do obiektywnych czynników, takich jak koszt instalacji kabla telekomunikacyjnego, przewidywany okres jego wykorzystania, przewidywane przychody uzyskane z jego wykorzystaniem – czyli do stosunków rynkowych.

Obecnie prowadzone są konsultacje publiczne projektów nowych regulacji, które powinny potrwać do połowy lutego 2019 r. UKE liczy na to, że planowana rewolucja kablowa zacznie obowiązywać przed wakacjami.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAnalitycy odnaleźli poważną lukę bezpieczeństwa w grze Fortnite Następny artykuł ›Uwaga na SMS o długu skarbowym - to kolejne oszustwo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się