Portal bezpiecznego e-biznesu

TSUE wydał wyrok w sprawie „tarczy prywatności”!

 TSUE wydał wyrok w sprawie „tarczy prywatności”!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przestaje zaskakiwać – tym razem uznał za nieważną tzw. „tarczę prywatności”, która pozwalała na transfer danych Europejczyków do USA.

TSUE wydał wyrok w sprawie „tarczy prywatności”!

Inicjatorem postępowania, które doprowadziło do unieważnienia głównej podstawy prawnej pozwalającej na transfer danych do USA, jest austriacki prawnik Maximilian Schrems. Co ciekawe, w 2015 r. przekonał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do stwierdzenia nieważności programu „Safe Harbour” („Bezpieczna Przystań”), a więc poprzedniczki „tarczy prywatności”.


Jakie były główne zarzuty postanowienie przez prawnika?

Sprawa toczyła się w Irlandii, ponieważ to z tego kraju Facebook prowadzi działalność na Europę. Głównym zarzutami prawnika była podstawa prawna przekazywania danych do USA, a zwłaszcza brak jakiejkolwiek kontroli sądowej nad przekazywaniem takich danych. To skutkowało tym, że Europejczycy właściwie byli pozbawienia możliwości podważenia decyzji o wglądzie do informacji na ich temat.

Co ciekawe, Komisja Europejska podjęła decyzję, że Stany Zjednoczone gwarantują bezpieczeństwo danych na poziomie równoważnym do RODO.

W ocenie prawnika, brakuje jakichkolwiek zasad z których wynika kiedy i w jaki sposób amerykańskie służby wykorzystują dane, które są przesyłane do USA, bo to, że z nich korzystają nie jest niczym odkrywczym. Tym samym nikt z nas nie ma gwarancji, że amerykańskie służby inwigilują Europejczyków tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne i uzasadnione choćby względami bezpieczeństwa.

Co oznacza wyrok TSUE w praktyce? Czy wyłączą mi FB?


Po stwierdzeniu nieważności „tarczy prywatności”, firmy z USA m.in. Facebook, Google czy np MailChimp będą musiały znaleźć inny sposób na legalizację przesyłania danych Europejczyków. Jest to możliwe choćby w oparciu o tzw. standardowe klauzule umowne, a więc postanowienia wynikające z regulaminu tych serwisów. Ich ważność nie została na tę chwilę podważona. Z pewnością zacznie się ich aktualizacja.

Nie oznacza to, że Facebooka czy inne serwisy internetowe przestaną być dostępne dla Europejczyków. Wystarczy, że przestaną one przesyłać dane do USA, co przecież nie jest konieczne, bo równie dobrze mogą być one przetwarzane na terenie UE.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak nie zostać słupem? Następny artykuł ›UOKiK zaleca ostrożność w Black Friday

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się