Portal bezpiecznego e-biznesu

Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

 Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sąd Najwyższy podjął dzisiaj tj. 06.08.2020 r. uchwałę w której jednoznacznie stwierdził, że sąd jest uprawniony - do zażądania od podmiotu związanego tajemnicą telekomunikacyjną informacji pozwalających zweryfikować twierdzenie powoda, że czynu naruszającego dobra osobiste dopuścił się pozwany w sprawie.

Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

O co chodzi? Czyli, przyczyna uchwały Sądu Najwyższego

W spółdzielni mieszkaniowej na osiedlu Żabianka w Gdańsku trwał spór w sprawie wybudowania na tym terenie hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Maria C., działaczka społeczna sprzeciwiała się tej inwestycji, ale spotkała się z falą agresywnych odpowiedzi ze strony innych członków spółdzielni, m.in. Andrzeja K. i Wiesława G. Panowie ci w internecie za pomocą oczerniających wpisów przedstawiali wizerunek Marii C. jako osoby, która blokuje porozumienie z miastem w sprawie inwestycji.

SĄD OKRĘGOWY (I instancja): pozew oddalony!

Maria C. wniosła pozew do sądu o nakazanie naprawienia szkody wynikającej z naruszenia jej dobrego imienia. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił pozew wyrokiem z dnia 26 czerwca 2019 r. Sąd uznał, że aktywistka społeczna musi się liczyć z krytyką przeciwników. Natomiast wpisy na internetowych forach pod adresem powódki - mieszczą się w granicach debaty publicznej.

SĄD APELACYJNY (II instancja): Pojawiają się wątpliwości. Tym samym Sąd Apelacyjny zadaje pytanie do Sądu Najwyższego.

Czy tajemnica telekomunikacyjna blokuje sąd w udostępnieniu danych użytkownika IP?

Sąd Apelacyjny badając wniosek o udostępnienie danych użytkownika IP przez spółkę Multimedia, która prowadzi osiedlowy internet, powziął wątpliwość, czy Prawo telekomunikacyjne pozwala na ujawnienie sądowi tych danych. Spółka bowiem odmówiła przekazania informacji, powołując się na art. 159 ust. 2 pkt 4 Prawa telekomunikacyjnego.

Zgodnie art. 159 ust. 2 pkt 4 Prawa telekomunikacyjnego:

Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi

SĄD NAJWYŻSZY: Sąd może zwolnić dostawcę internetu z tajemnicy telekomunikacyjnej!

Co uchwała Sadu Najwyższego oznacza w praktyce?

Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej: czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP. Uchwała Sądu Najwyższego zdecydowanie ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook - największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych! Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się