Portal bezpiecznego e-biznesu

Stał za mną w kolejce do kasy. Wyślę mu zapro!

 Stał za mną w kolejce do kasy. Wyślę mu zapro!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Masz 300 znajomych na Fejsie! Gratulacje! Teraz odpowiedz sobie na pytanie, ile z tych 300 osób naprawdę znasz i utrzymujesz z nimi kontakt? Z badań socjologicznych wynika, że człowiek jest w stanie jednocześnie utrzymać około 150 kontaktów międzyludzkich. Tak więc, czy liczba znajomych powyżej 150 oznacza wyłącznie kolejne cyfry obok zdjęcia profilowego czy faktyczną popularność naszej osoby. Dwójka studentów postanowiła to sprawdzić, a przy okazji wypić dużo kawy!

Stał za mną w kolejce do kasy. Wyślę mu zapro!

Matt Kulesza, student z Australii, we wrześniu ubiegłego roku rozpoczął projekt „1000+coffees”, w ramach którego zamierza wypić kawę z każdym z ponad tysiąca swoich znajomych z Facebooka. Każde wspólne wyjście jest dokumentowane w postaci zdjęcia na jego profilu. Do tej pory dzielny Matt odbył 69 spotkań. Warto również dodać, że początkowym terminem realizacji projektu był rok 2017 r. Natomiast po kolejnych spotkanych student zmienił zdanie i stwierdził„potrwa to tak długo, jak będzie konieczne”. W jednym z wywiadów dla australijskiej gazety przyznał, że nie traktuje tych spotkań jako obowiązku. „Po prostu lubię umawiać się z ludźmi na kawę. Każdy ma w zanadrzu niesamowite historie, tylko musi otrzymać szansę na ich opowiedzenie” – dodaje Kulesza.

Polską odpowiedzią na projekt Matta, jest projekt „Bliżej” autorstwa Martyny Kuc. Pani Martyna ma 758 znajomych i zakłada że w ciągu dwóch lat uda jej się osiągnąć cel. „Najpierw myślałam, że po prostu spotkam się z tymi osobami, żeby mieć poczucie spełnionego obowiązku. Przecież nie tęsknię za wszystkimi, z którymi dzielę się moim życiem” pisze Kuc o swojej akcji. Dodaje także, że jej celem jest po prostu bycie bliżej ludzi. Wyrusza więc na kolejne spotkania, by urzeczywistnić wirtualne relacje.

Projekty takiej jak „1000+coffee” czy „Bliżej” z pewnością potwierdzają deprecjację relacji międzyludzkich. Wiemy co nasi znajomi jedzą na śniadanie, gdzie są, jakiej muzyki słuchają, a tak naprawdę w ogóle ich nie znamy. Warto również podkreślić, iż zapraszanie nowych osób do grona znajomych stanowi ograniczenie naszej prywatności. Każdy z nas musi być świadomy faktu, że informacje umieszczane na swoim profilu, zwłaszcza informacje o charakterze osobistym mogą być przyczyną przestępstw. Kradzież tożsamości, stalking jak również różnego rodzaju przejawy cyberprzemocy to tylko przykłady tego co może być skutkiem zbyt częstego i szczegółowego opisywania siebie i swojego życia w sieci i w portalach społecznościowych typu Facebook.

Warto także pamiętać, że zdjęcie nowego samochodu umieszczone jako zdjęcie profilowe może trafić do znajomych naszych znajomych, którzy nie koniecznie kupują samochody w salonie, a zdjęcia z wakacji zamieszczane na bieżąco są niczym innym jak informacja dla włamywaczy, że nie ma nas w domu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCyberprzemoc Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się