Portal bezpiecznego e-biznesu

Sprzedaż i transfer długów: Efektywne strategie dla wierzycieli i przedsiębiorstw

 Sprzedaż i transfer długów: Efektywne strategie dla wierzycieli i przedsiębiorstw

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jeśli Twój kontrahent nie płaci, możesz samodzielnie windykować należność lub… sprzedać ją innemu podmiotowi. W artykule wyjaśnimy, jak działają sprzedaż i transfer długów oraz w jakich okolicznościach warto zdecydować się na taki krok.
Sprzedaż i transfer długów: Efektywne strategie dla wierzycieli i przedsiębiorstw

Jak wynika z raportu Skaner MŚP zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale 2023 roku niemal połowa badanych firm (47 proc.) nie mogła doczekać się płatności i to aż dwa miesiące po terminie. To wzrost o 12 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r. Z dwumiesięcznymi opóźnieniami w płatnościach zmagały się zwłaszcza małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249) oraz przedstawiciele branży handlowej – aż 63 proc. Problem opóźnianych o ponad 30 dni płatności dotknął 62 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP (wzrost w porównaniu z IV kw. 2022 roku o 19,3 pkt. proc.). Istotnie częściej ryzyko takich opóźnień występowało w firmach mających na etacie 10 osób lub więcej (68 proc.) i również byli to głównie przedstawiciele handlu (78 proc.). Wnioski z badania Skaner MŚP nie pozostawiają wątpliwości – długi są coraz większym problemem polskich firm. Jak skutecznie z nimi walczyć? Skutecznym sposobem na odzyskanie należności może być sprzedaż długu podmiotowi trzeciemu. Na czym polega taka konstrukcja i komu można sprzedać dług?

Sprzedaż i transfer długu - czym jest?

Sprzedaż długu zwana inaczej cesją wierzytelności to konstrukcja prawna umożliwiająca przeniesienie długu na inny podmiot. Zgodnie z zapisami art. 509 Kodeksu cywilnego, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Sprzedając dług, przekazujesz więc uprawnienia do niego innemu podmiotowi, tym samym pozbywasz się go. Nowy wierzyciel (cedent) nabywa wszystkie prawa wynikające ze stosunku między dłużnikiem a zbywcą wierzytelności. Ma więc pełne prawo do realizowania wszelkich czynności, które pozwolą mu wyegzekwować należność. Co ważne, sprzedając dług, nie odzyskasz całej figurującej na fakturze kwoty, a jedynie jej określoną część (różnica będzie stanowić zarobek podmiotu, który kupił dług).

Kto może kupić dług?

Kupowaniem długów zajmują się z reguły wyspecjalizowane firmy windykacyjne, dysponujące profesjonalnymi narzędziami służącymi egzekwowaniu należności. Po wykonaniu cesji odpowiedzialność za „ściągnięcie” długu spocznie na ich barkach.

Jak w praktyce sprzedać dług?

Cesja wierzytelności wymaga zawarcia umowy pomiędzy aktualnym a przyszłym wierzycielem. Powinny się niej znaleźć:

  • data i miejsca zawarcia umowy;
  • dane stron - cedującego i cedenta;
  • szczegółowy opisu wierzytelności wraz ze stosunkiem prawnym, z którego wynika dług;
  • informacja na temat momentu przeniesienia wierzytelności i jej ceny.


W jakich okolicznościach warto sprzedać dług?

Sprzedaż długu okaże się zasadna, jeśli potrzebujesz pieniędzy jak najszybciej, a ze względu na konieczność szybkiego uregulowania własnych zobowiązań nie możesz pozwolić sobie na kolejne dni czy tygodnie oczekiwania na płatność.

Zanim wykonasz cesję wierzytelności

Zanim jednak zdecydujesz się na cesję wierzytelności, spróbuj zawalczyć o zwrot należności w inny – prosty i dostępny dla wszystkich przedsiębiorców sposób. Wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty informujące o planowanym wpisie do rejestru BIG InfoMonitor. Jak pokazują doświadczenia przedsiębiorców, po otrzymaniu takiego wezwania wielu dłużników decyduje się na spłatę zadłużenia. Dlaczego? Z wezwania dowiadują się bowiem, że wpis może im utrudnić lub uniemożliwić zaciągnięcie kredytu, pożyczki czy też dokonanie zakupu na raty. Banki, firmy pożyczkowe, leasingodawcy operatorzy telefonii komórkowej, przedsiębiorcy oraz inne instytucje zaglądają do BIG-u przed zawarciem umowy i gdy widzą dłużnika, często reagują odmową lub proszą o dodatkowe zabezpieczenia.

Jak wysłać wezwanie do zapłaty?

Aby wpis do rejestru dłużników był możliwy kwota zadłużenia musi wynosić co najmniej 200 zł (jeśli dłużnikiem jest osoba fizyczna) lub 500 zł (jeśli dłużnikiem jest przedsiębiorca). Jeśli dysponujesz wyrokiem sądu z tytułem wykonawczym – możesz umieścić dane dłużnika w rejestrze bez względu na kwotę długu.

Dla wezwania do zapłaty nie obowiązują powyższe limity kwotowe – ustawa nie zabrania wysłania wezwania dotyczącego niższych kwot. Aby wysłać wezwanie szybko i wygodnie, wejdź na stronę www.big.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Specjalista BIG skontaktuje się z Tobą, aby przeprowadzić Cię przez proces rejestracji. Po sfinalizowaniu formalności zaloguj się na platformę biznes.BIG.pl, wypełnij formularz zawierający dane dłużnika i zobowiązania. System wygeneruje pismo z niezbędnymi klauzulami, a pracownik BIG InfoMonitor wyśle dokument pocztą.

Sprzedaż długu może być skutecznym sposobem na uniknięcie konsekwencji nieterminowych płatności ze strony kontrahentów. Przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć także inne drogi do wyegzekwowania nie części, jak w przypadku cesji, lecz całości kwoty długu.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak wygląda pozycjonowanie stron? Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się