Portal bezpiecznego e-biznesu

Sprzedajesz na OLX uważaj na tę pułapkę

 Sprzedajesz na OLX uważaj na tę pułapkę

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Portale typu marketplace stanowią świetną drogę, za pośrednictwem której można dotrzeć do osób zainteresowanych naszym produktem. Nie korzystają z niego tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy prowadzący prężną działalność. Jeżeli jesteś osobą z tej drugiej kategorii, to sprzedając na OLX musisz pamiętać o jednej, istotnej rzeczy.

Sprzedajesz na OLX uważaj na tę pułapkę

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szeroką gamę platform, z których można prowadzić zorganizowaną sprzedaż. Nie każdy portal jest jednak dostosowany do sprzedaży profesjonalnej i z tego powodu o niektórych obowiązkach przedsiębiorca musi pamiętać sam. Tak jest m.in. w przypadku portalu OLX, który pomimo swych niewątpliwych zalet, może mimowolnie wprowadzić nas w pewną pułapkę, za którą możemy słono zapłacić. Większość sprzedawców korzystając z tego typu marketplace’ów zupełnie zapomina, że jako profesjonaliści są obciążeni kilkoma obowiązkami, które nakłada na nich ustawa. Chodzi m.in. o poinformowanie klienta o swojej firmie, siedzibie czy niektórych uprawnieniach wynikających z przepisów powszechnie obowiązujących.

Gdy konsument dokonuje zakupów za pośrednictwem sklepu internetowego, skuteczne złożenie zamówienia wiąże się z koniecznością złożenia pewnych oświadczeń. Najważniejszym z nich jest zaakceptowanie regulaminu, który każdy legalnie funkcjonujący sklep internetowy powinien posiadać. Gdy ten sam sprzedawca, który prowadzi sklep internetowy, zechce sprzedać swoje produkty za pośrednictwem np. platformy OLX, zupełnie zapomina, że przecież klient nie złoży oświadczenia za pośrednictwem checkboxa, ani nie odnajdzie nigdzie jego regulaminu sprzedaży. OLX zwyczajnie takich funkcji nie obsługuje. Zawarcie umowy będzie skuteczne, jednak sprzedawca może wpaść w nie lada kłopot, jeżeli klient nie będzie zadowolony ze swojego zakupu lub zechce wykorzystać kontrahenta.

Na skutek braku informacji o uprawnieniach ustawowych oraz zgody na warunki sprzedaży, konsument zyskuje dodatkową ochronę przyznawaną mu przez ustawę o prawach konsumenta. Może on m.in. zwrócić towar na zasadzie prawa do odstąpienia od umowy w przeciągu roku od dnia jego dostawy, a ponadto nie będzie zobowiązany do pokrycia jakichkolwiek kosztów z tym związanych (nawet uszkodzenia towaru!). Wynika z tego, że to sprzedawca zmuszony będzie do zwrotu ceny dostawy oraz zapłacenia za przesyłkę zwrotną produktu. Czarny scenariusz? Być może większość klientów okaże się bezspornych, jednakże nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się swoista wpadka w czasie prowadzenia sprzedaży.

Jeżeli prowadzisz sprzedaż z zastosowaniem portalów ogłoszeniowych lub zawierasz umowy telefonicznie bądź mailowo, powinieneś zadbać o legalizację procesu zawierania umów. W innym przypadku mogą cię spotkać m.in. konsekwencje, o którym mowa powyżej. Nie jesteś pewny czy twoja sprzedaż przebiega prawidłowo? Zwróć się do nas za pośrednictwem serwisu www.lexlab.pl, aby mieć pewność prowadzenia bezpiecznego i legalnego biznesu.

Źródło zdjęcia: Image by freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBroszura reklamowa – skuteczne narzędzie marketingowe Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się