Portal bezpiecznego e-biznesu

Sklep internetowy w mieszkaniu to nie biuro - utrudnienia dla przedsiębiorców

 Sklep internetowy w mieszkaniu to nie biuro - utrudnienia dla przedsiębiorców

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Uwaga! Utrudnienia dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w domu.
Sklep internetowy w mieszkaniu to nie biuro - utrudnienia dla przedsiębiorców

Zgodnie ze statystykami Krajowej Izby Gospodarczej działalność gospodarczą zarejestrowaną w mieszkaniu prowadzi około miliona przedsiębiorców. Są to głównie wolne zawody lub e-przedsiębiorcy.

W ramach programu uszczelniania systemu podatkowego organy skarbowe podjęły się weryfikacji siedzib przedsiębiorców, również tych, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w mieszkaniu. Dotyczy to także e-przedsiębiorców świadczących swoje usługi głównie w sieci, do czego nie jest konieczne posiadanie odrębnego biura. Utrudnienia dla przedsiębiorców, w tym prowadzących sklepy internetowe w domu, polegają na ograniczeniu możliwości rozliczaniu kosztów m.in. mediów i czynszu.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w ostatnich interpretacjach wydawanych przez organy skarbowe, podkreśla się, że korzyści podatkowe są dopuszczalne tylko wtedy, gdy do prowadzenia działalności przedsiębiorca korzysta z osobnego oraz wyodrębnionego pomieszczenia.

Takie rygorystyczne podejście uderza w najmniejsze firmy – podaje na łamach Rzeczpospolitej Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Dotyka zwłaszcza tych, którzy pracują umysłowo: informatyków, grafików, prawników, architektów. Nie potrzebują oni odrębnego gabinetu, wystarczą im biurko, drukarka, komputer, szafa z książkami. – dodaje ekspert.

Jeszcze do niedawna urzędy skarbowe dopuszczały możliwość proporcjonalnego obliczania kosztów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w mieszkaniu. Wymagało to niezwykłej precyzji i dość utrudnionych obliczeń, w szczególności powierzchni na której prowadzono działalność, jednakże było uwzględniane. W ten sposób przedsiębiorca miał możliwość „wrzucenia w koszty” proporcjonalnej części kosztów za media typu prąd czy czynsz. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca mógł znacznie obniżyć wysokość odprowadzanych podatków.


Obecnie organy podatkowe podkreślają, że pomieszczenie musi być wyraźnie wyodrębnione i wykorzystywane tylko do prowadzenia firmy. Przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w mieszkaniu, np. właścicielom niewielkich sklepów internetowych, w typ prowadzonych w systemie dropshipping, będzie trudno sprostać powyższym wymogom. Zwłaszcza w przypadku niewielkich lokali mieszkalnych lub kawalerek. Nie należy również zapominać, iż upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych mogą przeprowadza wizyty w siedzibach przedsiębiorców, polegających na oględzinach zgłoszonego lokalu.

Na łamach Rzeczpospolitej doradca podatkowy Grzegorz Gębka podkreślił, że obowiązek wyodrębnienia pomieszczenia nie wynika z żadnych przepisów. Pozwalają one rozliczać wydatki na mieszkanie w części przypadającej na działalność gospodarczą. Dlatego obecne podejście fiskusa jest zbyt rygorystyczne.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAllegro.pl wprowadza płatność one click Blik Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się