Portal bezpiecznego e-biznesu

Sezamie otwórz się – czyli o tym, jakie powinno być dobre hasło

 Sezamie otwórz się – czyli o tym, jakie powinno być dobre hasło

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sezamie otwórz się - i tyle? Zaledwie trzy słowa, żeby dostać się do kryjówki z bogactwem. Nic więc dziwnego, że Ali Baba z łatwością zapamiętał zaklęcie i dostał się do skarbca rozbójników. Nie pochwalamy tutaj oczywiście postępowania rozbójników, ale jeżeli chcieli zachować swoje łupy, mogli postarać się o lepsze hasło.

Sezamie otwórz się – czyli o tym, jakie powinno być dobre hasło

Już wieki temu...

Pozostając w klimacie skarbców, grobowców, krypt, od zawsze używano sposobów na utrudnienie dotarcia do nich. Jednak czy widzieliście, żeby któraś z zagadek rozwiązywanych przez Indiana Jones, była prosta do odgadnięcia lub żeby Larze Croft od razu udało się dostać do ukrytych komnat? Wszystko dlatego, że starożytni mieli dobre zabezpieczenia, chroniące to, co było dla nich ważne. Nie bądźmy gorsi. Obecnie nie potrzebujemy śmiercionośnych utrudnień i zabezpieczeń, a jedynie silnego hasła. Nikt też w XXI wieku nie zabezpiecza raczej swojego komputera wiekowym artefaktem, który i tak na niewiele by się zdał, jeżeli urządzenie podłączone jest do internetu. Jak działa to w dzisiejszych czasach? Podstawą zabezpieczenia swoich danych, dostępu do różnego rodzaju kont, jest silne hasło.

Silne, czyli jakie?

O haśle zazwyczaj mówi się, że powinno być silne czy też mocne. Silne hasło - czyli takie, które skutecznie broni dostępu do konta/urządzenia. W rzeczywistości jest to kod zabezpieczający nasze dane, pliki, informacje prywatne przed dostaniem się w niepowołane ręce. To, czy hasło jest dobre, czyli trudne do odgadnięcia, jest zależne od poziomu jego skomplikowania. Zabezpieczenie typu imię+data urodzenia, nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Prawda jest taka, że im hasło jest trudniejsze, bardziej zawiłe, tym większą mamy pewność, że nie zostanie ono odgadnięte.

Brak pomysłu

Zacznijmy od tego, co powinno zawierać dobre hasło. Zaleca się, żeby był to ciąg wielkich/małych liter, cyfr i znaków specjalnych (jeżeli są dopuszczalne) - nie chodzi jednak o proste rozwiązanie jak: Ania.1985. Mówimy tutaj o ciągu przypadkowych kombinacji - które tak naprawdę, tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowe. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem skomplikowanego hasła jak np. nA15*b1.6 podpowiadamy jak łatwo kojarzyć poszczególne elementy hasła. Dobrym sposobem jest zbudować sobie zdanie i stworzyć hasło na jego podstawie. Posłużmy się tutaj naszym powyższym, trudnym ciągiem:

n - niebieskie

A- Audi

15 - rok produkcji 2015

*

b - benzyna

1.6 - pojemność silnika 1.6

W ten sposób, można tworzyć nieskończoną liczbę nie tak trudnych do zapamiętania haseł. Pamiętajmy także, że im zabezpieczenie jest dłuższe, tym lepiej. Oczywiście idealną sytuacją jest, kiedy pamiętamy o zmianie hasła raz w miesiącu.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o prawidłowych zabezpieczeniach, w tym także hasłach, śledźcie akcję #klikajbezpiecznie. Kampania powstała po to, aby promować bezpieczne korzystanie z Internetu. Kierowana jest do uczniów szkół podstawowych i rodziców. Dodatkowo akcji towarzyszą warsztaty/lekcje tematyczne oraz konkurs dla dzieci i szkół. Więcej informacji znajdziecie na klikajbezpiecznie.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPornografia na stronie loteriaparagonowa.gov.pl. Jak do tego doszło? Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się