Portal bezpiecznego e-biznesu

Sąd Najwyższy potwierdził nielegalność zakazu przemieszczania się

 Sąd Najwyższy potwierdził nielegalność zakazu przemieszczania się

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sąd Najwyższy rozpatrzył pozytywnie kasacje złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niezgodności z przepisami zakazu przemieszczania się, który został wprowadzony w Polsce w okresie 25 marca - 19 kwietnia ubiegłego roku. W konsekwencji grzywny za nieprzestrzeganie zakazu mogą zostaną unieważnione.

Sąd Najwyższy potwierdził nielegalność zakazu przemieszczania się

Powodem wniesienia kasacji przez RPO był sposób wprowadzenia zakazów ograniczających prawa i wolności obywatelskie. Dla przypomnienia ustanowienie ograniczeń w pierwszym okresie pandemii COVID-19 nastąpiło w drodze rozporządzenia, a nie poprzez ustawę. Jest to naruszenie fundamentalnych zasad prawa konstytucyjnego.

Prawo do przemieszczania się jest jednym z podstawowych uprawnień każdego człowieka, a ingerencja w tego typu prawa i wolności konstytucyjne jest na tyle poważnym krokiem, iż polskie przepisy wymagają dla jej ważności formy ustawy. Rzecznik chciał aby to właśnie SN wypowiedział się co do legalności wprowadzonych obostrzeń. W ten sposób osoby, na które nałożono mandaty, mogą skutecznie się od nich odwołać na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUchwała Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów opóźniona? Następny artykuł ›Serwisy ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się