Portal bezpiecznego e-biznesu

Przechwytywał dane osobowe, a następnie zaciągał pożyczki!

 Przechwytywał dane osobowe, a następnie zaciągał pożyczki!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Komenda Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, oskarżonego o wyłudzenia pieniędzy poprzez podszywanie się pod inne osoby. Dokonał sumarycznie niespełna 20 oszust gospodarczych, za co może trafić do więzienia na 8 lat.

Przechwytywał dane osobowe, a następnie zaciągał pożyczki!

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się funkcjonariusze miejskiej policji w Gdyni, wyspecjalizowani w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Podejrzanym okazał się 32-letni mężczyzna, zamieszkujący na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie ostródzkim. Śledczy postawili mu zarzut wyłudzania pieniędzy od firm udzielających pożyczek. Oszust przyjmował fałszywą tożsamość, wykorzystując poufne dane osobowe innych osób. Znajdując się w ich posiadaniu, otwierał konta w banku oraz zakładał nowe numery z użyciem kart SIM sieci telefonicznych. Pozwoliło mu to na obejście procesu weryfikacji podczas zaciągania wsparcia finansowego na dane ofiar wyłudzeń.

Funkcjonariuszom z komisariatu w Gdyni udało się zatrzymać podejrzanego mężczyznę we wtorek 19 marca bieżącego roku. Policjanci postawili mu 30 zarzutów związanych z oszustwem gospodarczym. W celu zgromadzenia dowodów nawiązali ścisłą współpracę z pozostałymi gdyńskimi jednostkami policji. Doszło do oględzin mieszkania 32-letniego mężczyzny oraz zabezpieczenia sprzętu elektronicznego, który mógł wykorzystywać w celu realizacji swoich zamiarów przestępczych. Mundurowi przejęli tego rodzaju urządzenia jak drukarki, telefony, komputery, a także karty SIM. Funkcjonariusze podjęli działania w celu wykrycia metod, które posłużyły przestępcy do przechwycenia danych osobistych, umożliwiających uzyskiwanie pożyczek. Sprawdzają również, czy mężczyzna nie dokonywał w ostatnim czasie podobnych oszustw.

Podejrzany został tymczasowo zatrzymany. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat więzienia. W ramach działań przestępczych oszust znalazł się w posiadaniu pieniędzy na łączną kwotę sięgającą niespełna 50 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zaapelowali do obywateli, aby zachowali ostrożność podczas udostępniania innych osobom własnych danych osobowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMłodociani przestępcy zatrzymani za wyłudzanie pieniędzy! Następny artykuł ›Uwaga na apartamenty widmo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się