Portal bezpiecznego e-biznesu

Protest polskich youtuberów przeciwko nowej dyrektywie o prawie autorskim

 Protest polskich youtuberów przeciwko nowej dyrektywie o prawie autorskim

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Kilkudziesięciu polskich twórców udzielających się na YouTube podpisało wspólny list do posłów Parlamentu Europejskiego. Protestują w nim przeciwko artykułowi 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

Protest polskich youtuberów przeciwko nowej dyrektywie o prawie autorskim

Wśród sygnatariuszy listu znajdziemy m.in. Sylwestra Wardęgę, Czesława Mozila, Nocnego Kochanka, Tomka Siekielskiego czy Macieja Orłosia. Ich zdaniem proponowane zapisy oznaczają w praktyce znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w internecie i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Sygnatariusze listu otwartego reprezentują 15 tysięcy polskich twórców, oglądanych w internecie przez 20 milionów Polaków.

W liście czytamy m.in.:

Bezwarunkowe przeniesienie odpowiedzialności prawnej za publikowane treści z Twórców na platformy społecznościowe, na których ta treść jest publikowana - wbrew słusznym intencjom – może spowodować, że ze względu na skalę zjawiska, serwisy będą zmuszone do „prewencyjnej cenzury” wszystkich umieszczanych tam materiałów. W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Wersja Artykułu 13 proponowana przez Parlament Europejski w skali całej Unii może pozbawić niezależnych twórców wynagrodzenia o łącznej wysokości 800 milionów euro, bez którego nie będą w stanie kontynuować swojej działalności.

Przypomnijmy, że krytykowany projekt dyrektywy został przyjęty przez Parlament Europejski w połowie września br. Odbyło się wówczas drugie głosowanie nad tekstem dyrektywy, gdyż w lipcu europosłowie ją odrzucili. Samo przyjęcie projektu dyrektywy oznacza, że Komisja Europejska dysponuje mandatem do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wprowadzenia obecnej wersji dyrektywy.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak zabezpieczyć router przed atakami? Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się