Portal bezpiecznego e-biznesu

Pracownicy Huawei i Orange Polska podejrzani o szpiegostwo na rzecz Chin

 Pracownicy Huawei i Orange Polska podejrzani o szpiegostwo na rzecz Chin

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce oraz Piotra D – pracownika Orange Polska. Obaj podejrzani są o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Pracownicy Huawei i Orange Polska podejrzani o szpiegostwo na rzecz Chin

We wtorek 8 stycznia br. ABW zatrzymało dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, Weijinga W. i pracownika Orange Polska, Piotra D. Dwa dni później sąd rejonowy w Warszawie zgodził się z wnioskami prokuratorów o aresztowanie obydwu na okres 3 miesięcy Obu panom postawiono zarzuty o szpiegowanie na rzecz Chin, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Doszło także do przeszukania ich domów oraz biur.

Według TVP Info obaj aresztowani odmawiają składania zeznań i nie przyznają się do winy. Do sprawy ustosunkował się rzecznik prasowy Orange Polska, który potwierdził, że ABW we wtorek zabrało z biura rzeczy jednego z pracowników:

Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.

Zatrzymany obywatel chiński, Weijing W. posługiwał się również imieniem Stanisław. W Huawei pełnił stanowisko dyrektora sprzedaży w Polsce. Piotr D. do 2011 roku był pracownikiem ABW – wicedyrektorem departamentu ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Następnie był zatrudniony Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a później w Orange Polska, gdzie zajmował się bezpieczeństwem cyfrowym.

Huawei na razie nie komentuje sprawy:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Komentarze

‹ Poprzedni artykuł5 porad dla pracodawców, dzięki którym złożą PIT-11 na czas Następny artykuł ›Made in …. ?? Czy błędna informacja o kraju produkcji towaru jest wadą?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się