Portal bezpiecznego e-biznesu

Praca w IT - jak nie dać się oszukać potencjalnemu pracodawcy?

 Praca w IT - jak nie dać się oszukać potencjalnemu pracodawcy?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Coraz więcej osób szukających pracy w branży IT staje się ofiarami oszustw. Fałszywe oferty pracy mają na celu pozyskanie jak najwięcej danych osobowych. Niestety, obecnie nie ma żadnych regulacji, które mogłyby zapobiec nieuczciwym praktykom. Jak sprawdzić prawdziwość oferty pracy? Co zrobić, aby nie dać się oszukać potencjalnego pracodawcy? Sprawdźmy!
Praca w IT - jak nie dać się oszukać potencjalnemu pracodawcy?

Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę?

Opinie w Internecie

Przed wysłaniem CV warto sprawdzić potencjalnego pracodawcę. W tym celu sprawdź opinie na temat firmy w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres mailowy, numer telefonu oraz nazwę firmy, możesz także wpisać frazę: „nazwa firmy opinie”. Na GoWork nie tylko znajdziesz różnorodne oferty pracy z branży IT, ale także dowiesz się więcej na temat współpracy z daną organizacją (zakładka:„Opinie o pracodawcach”).

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej, KRS

Aby, sprawdzić czy dany podmiot widnieje w ewidencji działalności gospodarczej należy wejść na stronę prod.ceidg.gov.pl. Wystarczy, że mamy NIP firmy, nazwę, regon, numer KRS, adres siedziby lub nazwisko właściciela. Jeśli nie uda nam się znaleźć firmy w rejestrze oznacza to, że trafiliśmy na oszusta.

Fikcyjne firmy są obecnie na tyle sprytne, że nie tylko tworzą fikcyjne ogłoszenia o pracę, lecz także strony internetowe. Warto zatem dokładnie prześwietlić potencjalnego pracodawcę.

Fałszywe oferty pracy - co zyskują oszuści?

Wysyłając CV w odpowiedzi na oferty pracy potencjalny pracodawca zyskuje nasze dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, numer telefonu czy adres mailowy. Oszust podający się za pracodawcę zyskuje w ten sposób bazę danych, dzięki czemu może:

  • rozsyłać spam i reklamy,
  • pozyskać osoby do oszustwa,
  • wyłudzić pieniądze (np. wysyłając SMS-a z prośbą o oddzwonienie na podany numer w sprawie pracy, a koszt takiego połączenia wynosi nawet kilkanaście złotych za minutę).

Jak wyglądają fałszywe oferty pracy?

Adres mailowy

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na podany w ogłoszeniu adres mailowy. Obecnie prawie każda firma posiada własną stronę www, a tym samym pocztę. Wiarygodny adres mailowy powinien wskazywać na stronę internetową danej firmy.

Co możesz zrobić? Najpierw zadzwoń, ewentualnie wyślij na maila prośbę o podanie numeru telefonu.

Numer telefonu

W przypadku numerów stacjonarnych przed wykonaniem telefonu sprawdź podany numer w wyszukiwarce. Przy okazji dowiesz się, czy pracodawca często wystawia ogłoszenia o pracę. Jeśli odświeża je co kilka dni od roku, lepiej żebyś nie wysyłał CV.

W przypadku numerów komórkowych na uke.gov.pl sprawdzisz, czy znajduje się w wykazie numerów o podwyższonej płatności.

Wymóg podania numeru PESEL

Żądanie podania numeru PESEL na etapie rekrutacji jest niezgodne z art.22[1] Kodeksu pracy. Ponadto jest to czyn zabroniony i taką sytuację można zgłosić Policji.

Co powinno zaniepokoić?

Fałszywe oferty pracy często zawierają mnóstwo błędów, do tego podana stawka jest w nich podejrzanie wysoka.

Do alarmujących stwierdzeń należą wszystkie te, które wiele obiecują za minimalny wysiłek, np.:

  • Praca bez kwalifikacji
  • Praca dla każdego
  • Super zarobki
  • Dobrze płatna praca przez internet

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy jesteś zagrożony utratą danych osobistych? Następny artykuł ›Sprzedaż alkoholu w sieci – gigant wchodzi do gry!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się